Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Budoucnost Ralska řeší kraj s ministerstvem, lesníky i obcemi. K tomuto tématu se sešla pracovní skupina

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 27. 07. 2021 14:14
  • Rozvoj
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Nového hospodáře budou mít pozemky v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Vláda ČR v pondělí posvětila převod majetku ze státního podniku Vojenské lesy a statky do správy státního podniku Lesy ČR. Významným majetkovým vlastníkem pozemků v této oblasti je Liberecký kraj, ve spolupráci s ministerstvem zemědělství a dalšími subjekty proto ustanovil pracovní skupinu.

„Vznik této pracovní skupiny považuji za velmi užitečný. Liberecký kraj se dlouhodobě snaží zlepšit stav infrastruktury v tomto rozsáhlém území. V posledních letech jde o významné investice v řádu stovek milionů například do rekonstrukcí dopravních staveb nebo demolice zchátralých objektů, které zde zůstaly po sovětské armádě. Proto jsme rádi, že budeme moci o další koordinaci postupu ve věcech využití majetku a infrastruktury v souvislosti s jejich převodem v této oblasti diskutovat,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Kromě hejtmana ve skupině kraj zastupují ještě Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova a Václav Židek, který je radním pro resort životního prostředí a zemědělství. Doplňují je zástupci Lesů České republiky, ministerstva zemědělství, starostové Osečné a Ralska a ředitelka Geoparku Ralsko.

Kraj se budoucností Ralska zabývá ve více rovinách. „Zřízena je vlastní krajská Komise revitalizace Ralska, která se této problematice systematicky věnuje. Dále spolupracujeme na záměrech využití tohoto území také s obecně prospěšnou společností Geopark Ralsko a zapsaným spolkem Naše Ralsko,“ zdůraznil radní Židek. „Tyto subjekty jsou vhodnými partnery při jednáních o budoucím využití bývalého armádního prostoru i posuzování všech plánovaných záměrů,“ doplnil radní Ulvr.

O některé pozemky v Ralsku projevila zájem skautská organizace, která by zde ráda vybudovala tábořiště pro své členy. Na základě prohlídek byly vytipovány dvě oblasti, a sice Nové Dvory a Svébořice. Po majetkoprávních operacích a změně územního plánu by v této části Ralska v budoucnu měla vyrůst táborová místa s nejnutnější infrastrukturou a dále pak stabilnější trvalé zázemí, které by sloužilo pro celoroční vzdělávací a sportovní aktivity.

Liberecký kraj převzal od státu pozemky v bývalém vojenském prostoru Ralsko k 1. září 2007. Poté začaly rozsáhlé úpravy v čele s demolicemi chátrajících objektů. Správou bývalého vojenského areálu je v současné době pověřena Krajská správa silnic Libereckého kraje.

Bývalý vojenský výcvikový prostor Ralsko se nalézá v Libereckém kraji a malou částí též Středočeském kraji, přibližně mezi městy Doksy, Mimoň, Stráž pod Ralskem, Mnichovo Hradiště a Bělá pod Bezdězem. Přibližně se shoduje s geomorfologickým celkem Ralská pahorkatina. Jeho rozloha činila 250 km². Využívala jej československá armáda a v letech 1968 až 1991 též sovětská vojska. Velká část prostoru je prakticky nedotčeným územím s nádhernou krajinou, kterou by Liberecký kraj v budoucnu rád využil především jako rekreační oblast.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky