Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj se připojuje k programu Nová ELENA. Hledá poradenství v oblasti energetických služeb

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 11. 12. 2024 10:07
  • Rozvoj

Sdílet článek

Jak se zorientovat v oblasti energeticky úsporných opatření, jak vytvořit zadávací dokumentaci a zpracovat žádosti o dotaci z Operačního programu Životního prostředí a jak uspořit energii na konkrétních krajem vytipovaných objektech. To vše nabízí program Nová ELENA, do kterého se zapojí i Liberecký kraj.  

„Energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací je nyní velice aktuální téma. Chceme se proto zapojit do programu Nová ELENA, který podporuje soukromé i veřejné subjekty v poskytování pomoci pro investice do energetické účinnosti a obnovitelné energie. Zaměřuje se také na energetické úspory v budovách a inovativní městskou dopravu,“ uvedl Jiří Ulvr, náměstek pro resort majetku a investic.

Liberecký kraj bude nyní žádat o dotaci z tohoto programu na poradenské služby. Jejich maximální hodnota bude činit 2.117.500 korun včetně DPH. Kraj se bude podílet 10 %, což je 211.750 korun včetně DPH. „Skýtá to jednu podmínku, a tou je zahájit zadávací řízení na výběr poskytovatele energetických služeb nejpozději do konce září roku 2026,“ doplnil Ulvr.

Kraj již také vytipoval objekty, které si zaslouží pozornost z tohoto programu z hlediska energetických úspor. Jedná se konkrétně o tyto:

  1. Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Železný Brod, Smetanovo zátiší 470, příspěvková organizace
  2. Domov důchodců Rokytnice nad Jizerou, příspěvková organizace                  
  3. Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola, Nový Bor, Wolkerova 316, příspěvková organizace, areál Revoluční
  4. Střední školou gastronomie a služeb, Liberec, Dvorská 447/29, příspěvková organizace
  5. Jedličkův ústav, příspěvková organizace
  6. Střední škola řemesel a služeb, Jablonec nad Nisou, Smetanova 66, příspěvková organizace

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o fotovoltaické systémy. Možností, jak uspořit energii, je totiž mnohem více. Kupříkladu sklářské školy mají ambici využít odpadní teplo ze sklářských pecí, další příspěvkové organizace pak budou hledat úspory díky modernizaci zdroje vytápění. Mezi jiné varianty patří rovněž instalace vzduchotechnických systémů s rekuperací nebo tzv. smart systém, jenž umí regulovat vytápění na dálku, a to s přihlédnutím k rozvrhu vyučovacích hodin. Co se týká nákladů na tyto projekty, aby mohly být uskutečněny v praxi, bude na to potřeba zhruba 100 milionů korun. Díky tomu všemu bychom ale mohli uspořit až 40 % z provozních nákladů. Vzhledem k objemu investice a rozsahu opatření očekáváme dobu návratnosti kolem 10 let,“ doplnil Jiří Ulvr.

Základním kritériem pro výběr objektů byla spotřebovaná energie na vytápění pro výše jmenované školy a sociální zařízení, a to s ohledem na legislativu o emisních povolenkách – EU ETS II. Kraj se primárně zaměřil na objekty se spotřebou zemního plynu v režimu středoodběr v rozpětí mez 630–4.200 MWh/rok a na významné maloodběry (nižší než 630 MWh/rok). Celková spotřeba zemního plynu u vytipovaných objektů je 617.173 m3, tj. 6.511 MWh za rok. Při úspoře 30 % se jedná o cca 2.000 MWh/rok zemního plynu, což je pro ilustraci roční spotřeba 70 rodinných domů.

Název Programu ELENA vychází z anglických slov European Local ENergy Assistance – volně přeloženo jako Evropská místní energetická pomoc. Jedná se o společný nástroj Evropské investiční banky a Evropské komise v programu Invest EU.

ELENA podporuje přípravu projektů, které zlepšují energetickou účinnost a využití obnovitelné energie v budovách. Poskytuje komplexní poradenství při přípravě projektů úspor energie metodou EPC (Energy Performance Contracting) a zaměřuje se na podporu zvyšování investic do těchto projektů. Nabízí plnou technickou podporu při zpracování dokumentace potřebné před uskutečněním energeticky úsporných opatření v budovách veřejného sektoru.

 

Youtube video

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky