Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci

Bc. Růžena Filipová Dis.

krajský RIS3 koordinátor, pracovník Informačního a datového portálu LK

  • 12. 12. 2024 06:56
  • Rozvoj

Sdílet článek

Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).

Den první: Zkušenosti z Norska v oblasti otevřených dat

Norsko je známé svou dlouhodobou a úspěšnou politikou otevřených dat, a právě zástupci norských organizací Digdir a KS měli příležitost představit svou práci a přístupy k otevřeným datům. Na začátku akce se účastníci seznámili s cíli a projekty těchto norských organizací, které se zaměřují na podporu transparentnosti a inovací v oblasti veřejných dat. Zástupci organizace Digdir se na středečním setkání v Jablonci nad Nisou podělili o své zkušenosti s implementací otevřených dat na národní úrovni, zatímco odborníci z KS představili praktické aplikace a výzvy spojené s využíváním dat v reálném světě. Prezentace nejen ukázaly, jakým způsobem se Norsko vyrovnává s výzvami spojenými s otevřenými daty, ale také inspirovaly české odborníky k implementaci podobných iniciativ v našich regionech.

Den druhý: Za tradicí i inovacemi regionu

Druhý den byl pro norskou delegaci připraven speciální program, který jim umožnil poznat krásy a tradice Libereckého kraje. Dopoledne začalo návštěvou proslulé sklárny Ajeto, kde se delegace seznámila s tradičním sklářským řemeslem regionu. Exkurze zahrnovala nejen výklad o historii výroby skla, ale také ukázku procesu jeho tvorby. Norští kolegové měli jedinečnou příležitost vidět skláře při práci a na vlastní kůži si vyzkoušet výrobu skleněných váz, které si pak odvezli jako suvenýry. Po návštěvě sklárny následoval oběd v Hotelu Ještěd, který je symbolem Libereckého kraje. Během oběda došlo na setkání s oficiálními zástupci Libereckého kraje, konkrétně radními Edvardem Kožušníkem a Jiřím Ulvrem. Hlavními tématy diskuse byly digitalizace veřejné správy a usnadnění stavebního řízení, což představuje aktuální výzvy pro obě strany. “Minulý rok jsem měl tu čest během výpravy do Norska u našich partnerů nasbírat mnoho neocenitelných zkušeností, které se snažím nadále aplikovat i ve své současné pozici. Velice si tedy vážím toho, že jsme měli tu možnost naše norské přátele tentokrát uvítat u nás. A kde jinde než na našem symbolickém Ještědu, kde jsme měli možnost prodiskutovat řadu témat, která naše části Evropy spojují, ” řekl Jiří Ulvr, náměstek hejtmana pro resort majetku a investic. 

Z Ještědu se norská delegace vydala na návštěvu výzkumného střediska CXI Technické univerzity v Liberci, kde se setkali s novými technologiemi v oblasti robotiky, 3D tisku a vozidel. Exkurze ukázala, jak Liberecký kraj využívá vědecký potenciál k podpoře inovací, které mají praktické využití v reálném světě. Norští hosté ocenili především možnosti aplikace těchto technologií v průmyslu a každodenním životě. Po návštěvě výzkumného centra následovalo setkání v Agentuře regionálního rozvoje, zde měla delegace nejprve naplánované představení digitálního inovačního hubu EDIH Northeast, který podporuje digitalizaci veřejné správy a firem v regionu. Schůzka byla výbornou příležitostí pro výměnu zkušeností v oblasti digitalizace. Následně byla norské delegaci představena liberecká startupová scéna. V prostorách inkubátoru Lipo.ink došlo na seznámení s technologickými firmami jako Statotest, Hardwario nebo Pointee. Jejich zástupci ukázali norským kolegům své produkty a diskutovali o možnostech spolupráce a využití těchto inovativních technologií v zemi fjordů.

Budoucnost spolupráce Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem chtějí i nadále podporovat rozvoj Datového portálu a podnikat další kroky ve spolupráci s norskými partnery. Tento druh setkání je důkazem toho, jak důležitá je mezinárodní spolupráce při formování digitální budoucnosti. A co si o Libereckém kraji myslela samotná norská návštěva? Zeptali jsme se tří z nich na pár otázek:

Jak byste porovnal českou přírodu s norskou?

Tor Arild Sunnevåg: Je to vlastně velmi podobné, je tu jeden rozdíl, který vidím. Máte více listnatých stromů a my máme více zelených borovic. Vždy máte také referenční bod, od kterého se můžete rozhlížet. Myslím, že je to celkově společně působivé s vaší architekturou, všude kolem jsou překrásné budovy.

Jaké jsou podle vás rozdíly nebo podobnosti mezi lidmi v České republice ve srovnání s Norskem?

Erlend Oksvoll: Nemyslím si, že jsme příliš odlišní lidé, jste velmi vstřícní, možná více extrovertní. Lidé se zde o své hosty zjevně velmi dobře starají a také jsme slyšeli, že si Češi rádi stěžují, takže to máme také společné *smích*. Takže si myslím, že jsme si dost podobní.

Co na vás ze samotného Libereckého kraje udělalo největší dojem?

Tristan Rolstad: To je opravdu dobrá otázka, myslím, že to, co mě na Libereckém kraji zaujalo, byla míra spolupráce v rámci kraje. Také to, že se kraj tolik zaměřuje na sdílení dat a otevřená data, přičemž tvrdě pracuje na tom, aby naplňoval veškerou legislativu, která vychází z EU. Takže si myslím, že to je pravděpodobně to, co na mě udělalo dojem, jak pracujete s legislativou EU a děláte to na meziodvětvové úrovni. Také všechny startupy a to, jak se snažíte povzbudit a zajistit, aby startupy měly co nejlepší kondici.

Logolink1

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky