Digitalizace, data, energetika a hledání skrytých talentů. Druhé ohlédnutí za akcemi Smart Akcelerátoru Libereckého kraje
- 10. 12. 2024 08:26
- Rozvoj
V letošním roce se ve spolupráci Agentury regionálního rozvoje (ARR) a Libereckého kraje uskutečnilo hned několik významných akcí zaměřených na moderní energetiku. Pokračovalo také budování Datového portálu Libereckého kraje. Jeho cílem je přinést občanům větší informovanost a transparentnost, politikům a zaměstnancům úřadů pak tzv. data-driven přístup v řízení jejich agend. Jak konkrétně se obě aktivity spadající pod Smart Akcelerátor Libereckého kraje letos posunuly kupředu?
V květnu proběhl Liberecký krajský inspiraton pořádaný společně s Národní sítí Zdravých měst ČR. Zaměřil se na zástupce měst a obcí. Ti se dozvěděli nejen o aktuálním dění v Libereckém kraji a v Liberci samotném, který je úspěšným členem mise 100 klimaticky neutrálních měst do roku 2030. Poslechli si také novinky v oblasti komunitní energetiky a připravované legislativy.
Květen přinesl ještě jednu inspirativní akci pro města a obce, Energetický seminář pořádaný ARR a Libereckým krajem na popud MAS „Přiďte pobejt!“ z Jilemnicka. Jeho hlavním spíkrem se stal Michal Svoboda, mimo jiné autor publikace Doporučení pro obce ke komunitní energetice z edice Ministerstva pro místní rozvoj.
Během semináře padly odpovědi na otázky: Jak mají obce správně nastavit místní energetickou koncepci? Jak vše vykomunikovat s občany nebo jak přistupovat k soukromým investorům? Michal Svoboda se zaměřil také na klíčové aspekty, jako je role státu, měst a obcí nebo dokonce jednotlivých občanů při nastupující přeměně energetického mixu Česka.
V září proběhl pod hlavní taktovkou Krajské hospodářské komory, za přispění ARR a Libereckého kraje Energetický den pro podnikatele. Představil aktuální trendy v energetických technologiích a inovacích, služby ARR nebo rozvojové plány kraje. Více jak padesát účastníků, včetně podnikatelů a energetických specialistů, dostalo šanci diskutovat o obnovitelných zdrojích, úsporách energií, chytré či komunitní energetice.
V listopadu ARR společně s Libereckým krajem zorganizovala roadtrip Vodíkový den. Dvacet zájemců nejprve navštívilo společnost DEVINN v Jablonci nad Nisou, prohlédli si zde moderní vodíkové technologie a vyslechli přednášky o výzkumu, vývoji a legislativě týkající se vodíkové energetiky.
Program zakončila návštěva v celosvětovém měřítku jedinečného zařízení Energy nest ve Vraňanech u Mělníka. Tento inovativní energetický zdroj flexibilně reaguje na situaci v síti a přispívá k její stabilizaci. Kombinuje hned několik technologií, od plynových turbín s motory odvozenými od leteckých motorů až po největší bateriové úložiště v Česku.
Ve Vraňanech taktéž mimo jiné plánují do budoucna, pokud na to budou příhodné podmínky, zavést vodíkové hospodářství. Energii z fotovoltaik či dalších obnovitelných zdrojů chtějí převádět na vodík a prodávat na trhu. Napomoci by tomu mohla nová legislativa usnadňující využívání obnovitelných zdrojů.
Datový portál pro transparentnější a informovanější kraj
Datový portál Libereckého kraje letos významně posílil svou pozici nástroje pro transparentnost a sdílení informací směrem k občanům. Již více jak rok úspěšně funguje v režimu pilotního ověření v rámci projektu Smart Akcelerátor Libereckého kraje.
Díky vzdělávacím kurzům pro zaměstnance krajského úřadu a díky prohloubení spolupráce s dalšími institucemi se na Datovém portálu podařilo překročit hranici 30 sad otevřených dat. Tým ARR a Libereckého kraje, který portál provozuje, navázal spolupráci například s nemocnicemi, Zdravotnickou záchrannou službou nebo Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje. Cílem je, aby byla data přístupná i těm nejmladším. Začlenění dat do výuky řeší tým nabízením a pořádáním workshopu Pozvěte data do hodin! Určený je pro mateřské, základní i střední školy.
Jak efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem intenzivně diskutovali datoví specialisté z celého Česka během setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Nebyli v tom sami, účastnili se také zástupci Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Norští datoví specialisté těm českým přinesli možnost konfrontovat jejich přístupy k datům s těmi severskými. Mezi inspirativní příklady patřily elektronické daňové přiznání, které se do značné míry vyplní samo, a systém pro správu dědického řízení, který pozůstalým usnadní zvládnout těžkou životní situaci. Češi ovšem nezůstali pozadu.
Česká aplikace Disway Trails, která zjednodušuje cestování hendikepovaným, zaujala natolik, že si ji Norové odvážejí jako inspiraci směrem na sever. Zaujaly rovněž otevřené formální normy Digitální a informační agentury (DIA), které v Česku pomáhají nastavovat a udržovat pořádek v otevřených datech. Uživatelům umožňují snadno a rychle využívat sady otevřených dat od různých poskytovatelů. I tento koncept poputuje do země fjordů.
„Oceňuji, že zástupci z Norska v nás vidí spolehlivé partnery a pozitivně vnímají i Datový portál Libereckého kraje. Bude zajímavé sledovat, jakou inspiraci si odvezou a jak se jim ji podaří implementovat do své každodenní praxe,” řekl na úvod setkání Jiří Ulvr, náměstek hejtmana, resort majetku a investic.
V příštím roce chtějí v ARR a na Libereckém kraji pokračovat ve zveřejňování nových dat. Tipy na další užitečné datové sady může veřejnost zasílat přes formulář umístěný na Datovém portálu LK. Dále je v plánu rozšíření sekce s analýzami a publikace detailních srovnání, která pomohou ještě lépe porozumět datům.
„Liberecký kraj na setkání v Jablonci nad Nisou potvrdil roli lídra v oblasti práce s otevřenými daty. To je pro rozvoj ale i renomé našeho regionu neskutečně dobrá zpráva,“ říká Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana, resort hospodářského a strategického rozvoje.
Objevování skrytých talentů a digitalizace školství
Jak pomoci nadaným dětem k vyšší úspěšnosti a jak celkově zlepšit atmosféru ve třídách? Pro odpovědi na tyto otázky je často nejlepší vypravit se přímo do škol. Nabídku bezplatné pomoci a zmapování práce s nadanými dostaly od Libereckého kraje potažmo ARR desítky ředitelů základních škol. Metodička nadání, konzultantka pro školy a rodiče Eva Dušková začala své služby nabízet na podzim roku 2023 a spolupráce pokračovala i letos. Navštívila již celkem deset škol rozesetých rovnoměrně po celém kraji. Jako příklad lze uvést Velké Hamry, Jablonné v Podještědí, Turnov nebo Desnou.
Na podporu školství cílí i nově ustavená Platforma digitalizace ve školství. V říjnu se jí zúčastnili reprezentanti škol, veřejných a neziskových institucí i odborníci na digitalizaci. Společně se vydali hledat cesty, jak posunout vzdělávání v Libereckém kraji kupředu.
Účastníci se shodli na několika klíčových bodech. Jedním z nich bylo založení online fóra nazvaného Digitální kavárna. Na webu 1012plus bude nově propojovat IT pedagogy a pracovníky škol z regionu. Zároveň si klade za cíl informovat o vzdělávacích aktivitách spojených s platformou.