Podmínky dotací na zateplení bytových domů jsou v současné době velmi výhodné
- 25. 05. 2017 15:55
- Rozvoj
Vyšší podpora, než jaká je v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP), se v tomto programovacím období (2014–2020) již nedá očekávat. Proto je důležité, aby zpozorněli všichni ti, co uvažují o zateplování či pořízení fotovoltaických kolektorů, případně o změně zdroje tepla. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž zjednodušuje podmínky, zrychluje administraci a zároveň hledá další možnosti jak pomoci žadatelům získat potřebnou podporu, která od léta 2016 činí 30–40 % z celkových způsobilých výdajů projektu.
Ministerstvo pro místní rozvoj i nadále zjednodušuje proces předložení žádostí o podporu energeticky úsporných opatření pro bytové domy se čtyřmi a více bytovými jednotkami a urychluje jejich administraci. Díky přijatým opatřením je aktuálně třeba předložit méně dokladů a pro vlastníky bytových domů je nyní také výrazně jednodušší vybrat dodavatele prací. Také se podařilo výrazně zkrátit proces hodnocení žádosti. Záměrem je také zjednodušit pravidla pro získání podpory na zdroje tepla. Vzhledem k tomu, že dosažení energetických úspor se neváže pouze na zateplení a výměnu oken, ale také na zajištění dostatečného větrání, úpravu otopného systému a případně také na změnu zdroje tepla, přistoupil Řídicí orgán IROP k návrhu změny hodnotících kritérií týkajících se právě zdrojů tepla nebo jednotek pro nucené větrání se zpětným získáváním tepla. Tato kritéria budou předložena počátkem června členům Monitorovacího výboru IROP, který o přijetí těchto změn rozhoduje, vysvětluje náměstek pro řízení sekce evropských programů Zdeněk Semorád. Změny budou poté promítnuty do revize 37. výzvy. Snahou MMR je umožnit podporu výměny např. plynového nebo elektrického kotle za tepelné čerpadlo, což v současné době není možné a nabídnout tedy vlastníkům bytových domů více možností při hledání nejvhodnějšího řešení.
Podporováno je jak zateplení obvodových stěn nebo výměna oken a dveří, tak i pořízení nového zdroje vytápění nebo fotovoltaických kolektorů. V létě 2016 se podařilo dojednat vyšší míru podpory pro žadatele (aktuálně je poskytována podpora ve výši 30 až 40 % z celkových způsobilých výdajů podle míry dosažených úspor) a tedy zateplit bytový dům je v současné výzvě ještě výhodnější. Zároveň je možné říci, že podpora je výhodná pro všechny typy bytových domů: evidujeme žádosti o podporu na malé bytové domy o 4 bytech (přibližně pětina žádostí je podána na bytové domy o velikosti do 10 bytových jednotek), ale také na velké panelové domy. Také zastoupení panelových a cihlových bytových domů je přibližně rovnocenné, dodává náměstek Semorád. Jako nejaktivnější v předkládání žádostí se zatím jeví vlastníci bytových domů v Moravskoslezském kraji, odkud byly zatím podány žádosti o podporu v celkovém objemu 280 mil. Kč (téměř 1/5 podpory všech administrovaných žádostí v aktuální výzvě). Naopak nejméně žádostí o podporu je z Pardubického kraje a z Vysočiny. Mezi nejčastější žadatele patří společenství vlastníků jednotek (60 % předložených žádostí) a obce (25 % předložených žádostí).
V polovině května evidujeme v obou výzvách téměř 600 žádostí v pozitivních stavech (tedy bez zamítnutých nebo žádostí stažených žadatelem) o celkovém objemu dotačního požadavku téměř 1,25 miliardy korun a aktuálně jsou vyplaceny první projekty, např. v Moravskoslezském, Libereckém nebo Pardubickém kraji. Dalších přibližně 370 projektů je v různých fázích realizace a přibližně 200 projektů je ve fázi hodnocení. Většina projektů je podána na zateplení obvodových konstrukcí a výměnu oken. Podmínky 37. výzvy ale umožňují (při splnění podmínek) podpořit zateplení bytových domů, jejichž vlastníci již částečné zateplení nebo výměnu oken provedli. Výhodné podmínky pro získání podpory se vztahují k bytovým domům, které jsou kulturní památkou nebo se nacházejí v památkové zóně či v památkové rezervaci a z důvodů památkové ochrany nemohou splnit stejná technická kritéria, jako ostatní bytové domy.
Příjem žádostí o podporu v aktuální výzvě potrvá do 30. 11. 2017.
V případě, že Vás tyto informace zaujaly nebo byste se rádi dozvěděli další informace o získání podpory, obraťte se na regionální pracoviště Centra pro regionální rozvoj ČR. Regionální pracoviště sídlí ve všech krajských městech. Kontakty jsou zveřejněny na webové adrese www.crr.cz.
foto: archiv MMR