Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Liberecký kraj se opět zapojuje do kampaně Česko svítí modře. Druhý dubnový den se proto logo na budově krajského úřadu rozsvítí do modra.

Více informací

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

TechStarter propojil školy s firmami a ukázal studentům praxi. Zapojily se desítky účastníků

Bc. Růžena Filipová Dis.

krajský RIS3 koordinátor

  • 02. 04. 2025 13:02
  • Rozvoj
  • Školství

Sdílet článek

Šest technických škol, pět firem, 27 studentů a půl roku práce na konkrétních zadáních z průmyslové praxe. Tak vypadal první ročník soutěžního programu TechStarter, který v regionu odstartovala Agentura regionálního rozvoje ve spolupráci s Libereckým krajem.

Cílem bylo nejen zatraktivnit technické obory pro studenty, ale hlavně dát mladým možnost nahlédnout do reálné praxe a prohloubit spolupráci škol se zaměstnavateli.

V Libereckém kraji chybí technicky vzdělaní lidé. TechStarter proto nejen popularizuje technické obory, ale také prohlubuje spolupráci mezi školami a firmami. Hlubší propojení oceňují studenti, školy i samotné firmy. Je to win-win situace pro všechny,“ říká Martina Pšeničková, projektová manažerka ARR.

Zadání z výroby? Studenti je zvládli na výbornou

Firmy z regionu – DGS Druckguss Systeme, Ontex, Sigmaplast, Solar Monitor a ZF Automotive – přinesly do soutěžního programu konkrétní problémy, které aktuálně řeší. A studenti navrhovali jejich praktická řešení. V týmech, nejčastěji o dvou až třech členech, si museli poradit se zadáními jako je sledování zmetkovitosti, testování plošných spojů či měření házivosti brzdového kotouče.

Vytvářeli jsme zařízení, které měří průtok a tlak v licích formách. Navrhnout a sestavit ho od základu byla skvělá zkušenost. Na rozdíl od školní teorie jsme museli počítat s tím, že realita není ideální a problémy mohou přijít i v tu nejméně vhodnou chvíli,“ popisuje Pavel Košnar, student Střední průmyslové školy Česká Lípa.

Ocenění pro všechny – zkušenost k nezaplacení

Na závěr programu představili studenti své výstupy přímo zástupcům firem. Některé návrhy byly tak povedené, že je firmy rovnou zavedly do praxe. Ve firmě ZF Automotive už je jeden ze zlepšováků začleněný přímo do výrobní linky a ostatní to v nejbližší době čeká.

My už některé věci děláme složitě, prostě tak, jak jsme zvyklí. A pak přijdou studenti, použijí upínky místo vrtání a mají hotovo za chvíli. Nemohli jsme dokonce ani vybrat nejlepší projekt, protože všech pět týmů odvedlo skvělou práci. Jeden z jejich návrhů už jsme dokonce zařadili do výrobní linky,“ říká s úsměvem Rudolf Šrámek ze ZF Automotive.

Motivace a technika

Soutěžní program pomáhá studentům nejen nahlédnout pod pokličku technických profesí, ale také posiluje jejich chuť studovat dál. Úspěšní řešitelé si navíc na závěr odnesou finanční odměnu ve výši 10 000 Kč. „Technika jako taková je vůbec důležitá pro náš průmyslový region, je hnacím motorem pro inovace, nové technologie, digitalizaci, průmysl 4.0,“ doplňuje Martina Pšeničková.

Zkušenosti pozitivně hodnotí i školy. „Navázali jsme kontakt se zajímavou firmou a studenti se dostali k reálné vývojové práci, kterou běžně ve výuce nenajdou. Vyzkoušeli si například nové modelovací programy. Do dalšího ročníku se určitě zapojíme,“ shrnuje Zdeněk Krabs, ředitel SŠ a MŠ Na Bojišti. Jeho studenti navrhovali přípravek pro testování desky plošných spojů pro firmu Solar Monitor.

 

Logolink1

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky