Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Analýza sociálního podnikání v Libereckém kraji odhalila klíčové výzvy i příležitosti

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 07. 04. 2025 11:10
  • Rozvoj
  • Sociální

Sdílet článek

Podrobnou analýzu sociálního podnikání v regionu zveřejnily Agentura regionálního rozvoje a projekt Smart akcelerátor Libereckého kraje. Jejím cílem bylo zmapovat stav sociálních podniků, identifikovat jejich klíčové výzvy a potřeby a navrhnout opatření pro podporu sociální ekonomiky.

Sociální podnikání spojuje ekonomickou udržitelnost s řešením společenských výzev, jako je zaměstnávání osob se zdravotním postižením, rodičů pečujících o malé děti, lidí po výkonu trestu nebo dlouhodobě nezaměstnaných. Sociální podnik musí zaměstnávat více než 30 % zaměstnanců ze znevýhodněných skupin, přičemž většina z nich obvykle pracuje na částečný úvazek.

Hlavní zjištění analýzy

  • Dlouhodobá stabilita sociálních podniků – většina podniků v regionu funguje více než 11 let a navzdory pandemii Covid-19 dokázaly udržet svou činnost.
  • Finanční závislost na dotacích – až 25 % příjmů podniků pochází z dotací, 40 % tvoří příspěvky od Úřadu práce ČR a 57 % pochází z vlastní podnikatelské činnosti.
  • Konkurence a podnikatelské prostředí – největší konkurenční výhodou sociálních podniků je jedinečnost jejich produktů a služeb, flexibilita a schopnost reagovat na potřeby komunity.
  • Omezené využívání veřejných zakázek – pouze 8 % tržeb sociálních podniků pochází z prodeje služeb veřejným institucím. Zlepšení spolupráce s veřejnou správou by mohl přinést například katalog sociálních podniků.
  • Udržitelnost a odpovědnost – 13 z 17 podniků aktivně uplatňuje ekologicky šetrné principy, jako je třídění odpadů, minimalizace ekologické zátěže nebo využívání obnovitelných zdrojů energie.

Plány na rozvoj a podpora sociálních podniků v Libereckém kraji

Na základě analýzy vznikne v roce 2025 katalog sociálních podniků, který usnadní jejich propagaci mezi zákazníky, firmami i veřejnými zadavateli. Tento katalog pomůže zvýšit povědomí o jejich službách a produktech a podpoří navazování nových obchodních vztahů a tím i zlepšení přístupu k financím.

„Už od loňského roku, kdy byl spuštěn projekt SELiK – Sociální ekonomika Libereckého kraje (www.socialnipodnikani.lk), jsou již sociálním podnikatelům i zájemcům o téma poskytovány další podpůrné služby, jako například odborné poradenství, vzdělávání, propagace nebo networking a propojování sociálních podniků s tradičními firmami, veřejnou správou a neziskovými organizacemi,“ říká Zuzana Rengerová, koordinátorka projektu. „Všechna tato opatření mají pomoci sociálním podnikům překonat překážky v podnikání a naplno využít svůj potenciál.“

Význam sociálního podnikání pro regionální rozvoj

Sociální podnikání v Libereckém kraji přispívá nejen k vytváření pracovních míst pro znevýhodněné osoby, ale také k posilování lokální ekonomiky a sociální soudržnosti. Výsledky analýzy potvrzují, že dlouhodobá podpora tohoto sektoru může vést k vyšší ekonomické stabilitě regionu a lepší kvalitě života místních obyvatel.

Odkaz na analýzu: https://www.datalk.cz/apps/3e327ea7b6984f62b0be098121673eb3/explore?path=&share=link

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky