Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Lhůta pro podání přihlášek na střední školy končí již 1. března

Bc. Markéta Žitná (Dědková)

tisková mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 22. 02. 2018 00:00
  • Rozvoj
  • Školství

Sdílet článek

Nejpozději do 1. března si musí žáci devátých ročníků, kteří chtějí od září studovat na střední škole, podat přihlášku ke vzdělání. Pro první kolo přijímacího řízení mohou využít přihlášky dvě.

„V Libereckém kraji máme 50 středních škol, z toho 37 jich zřizuje přímo kraj. Uchazeči si mohou vybrat z více než stovky oborů vzdělání bez talentové zkoušky. Nabídka je velmi široká, jsou poptávány obory s technickým vzděláváním a já jsem přesvědčen, že právě ty jsou naší budoucností. Co se týká humanitních směrů, tak tam jsou většinou kapacity téměř naplněny,“ říká Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. Školy v Libereckém kraji nabízejí dalších asi 11 maturitních oborů, kde je potřeba projít talentovou zkouškou. Jedná se o sportovní gymnázia a umělecky zaměřené obory vzdělání. V tomto případě ale musely být přihlášky podány již koncem listopadu loňského roku.

„Počet volných míst obdobně letům předchozím výrazně převyšuje počet žáků, v prvním kole je nabízeno téměř sedm tisíc volných míst,“ dodává náměstek.

Přihlášení uchazeči na maturitní obory následně v dubnu musí absolvovat plošné jednotné zkoušky. Jedná se o přijímací zkoušky, které připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) ve spolupráci s CERMATEM – Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání. Na středních školách budou probíhat ve dnech 12. a 16. dubna do čtyřletých oborů a 13. a 17. dubna do víceletých gymnázií.

Ověřování znalostí, dovedností a vědomostí bude probíhat ve vzdělávacích oborech Český jazyk a literatura a Matematika a její aplikace. Kromě těchto jednotných zkoušek (tedy testů z českého jazyka a literatury a z matematiky a její aplikace) mohou ředitelé škol stanovit ještě tzv. školní přijímací zkoušku.

To, zda uchazeči byli úspěšní, se u maturitních oborů dozvědí nejdříve 27. dubna a u oborů s výučním listem 22. dubna, kdy ředitelé středních škol po zhodnocení všech podkladů zveřejní výsledky na svých webových stránkách. Uchazeči, kteří si podali přihlášky do oborů s výučním listem, musí splnit všechna kritéria, která vyhlásili ředitelé středních škol, aby mohli být na řemeslo přijati.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky