Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Kraj zvýší částku na podporu rozvoje měst a obcí. Celkem rozdělí téměř 27 milionů
- 20. 04. 2022 09:43
- Rozvoj
Zvýšení částky, která bude rozdělena mezi obce a svazky obcí v rámci rozvojového Programu obnovy venkova, schválili na svém zasedání krajští radní. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo.
„Původně mělo na různé projekty putovat 25,2 milionu korun s tím, že pro obce bylo vyčleněno dvacet milionů a pro dobrovolné svazky obcí 5,2 milionu korun,“ uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Díky penězům, které se podařilo ušetřit z vyúčtovaných projektů z předchozího roku, byla rezerva programu navýšena o 1.665.500 korun. Celková výše částky tak činí 26.864.971,20 korun.
Obce si rozdělí 21.145.671,20 korun. Díky těmto penězům se tak například dočkají nového chodníku ve Zdislavě, opravy silnic v Krásném Lese, rekonstrukce střechy na mateřské škole v Provodíně, vybudování veřejného osvětlení v Nové Vsi nad Popelkou či revitalizace zeleně na hřbitově v Proseči pod Ještědem.
Dobrovolné svazky obcí si rozdělí 5.719.000 korun. Využijí je kupříkladu na poradenství v oblasti regionálního rozvoje, jako to bude v mikroregionech Frýdlantsko a Podkozákovsko a v případě Svazku obcí Novoborska, anebo třeba na pořízení automobilu s vysokozdvižnou plošinou pro Mikroregion Tábor.
„Celkem se sešla stovka žádostí. U svazků obcí získalo podporu všech dvanáct, u jednotlivých obcí je situace taková, že 71 žádostí obdrží podporu v požadované výši, pět ve zkrácené a 12 žádostí obcí se příspěvku nedočká z důvodu nedostatku financí v programu nebo nízkého bodového hodnocení,“ doplnil Ulvr.
Výše částky, která letos podpoří jednotlivé projekty, signalizuje po nedávném covidovém útlumu pozvolný návrat k obvyklým poměrům a jejich stabilizaci. „V roce 2018 jsme rozdělili přes 28 milionů korun, rok nato to bylo nejvíc v historii kraje – přes 29 milionů. Roku 2020 však příspěvek kvůli restrikcím přijatým k udržení vyrovnaného krajského rozpočtu v souvislosti s koronavirovou pandemií představoval pouze 20 milionů. Vloni to bylo 27,2 milionu a jsem rád, že nyní, kdy po navýšení činí výše částky 26,8 milionu korun, opět můžeme obcím pomáhat v podstatě téměř stejně tak, jak tomu bylo v uplynulých letech,“ prohlásil hejtman Martin Půta.
V rámci Programu obnovy venkova lze žádat například o příspěvky na obnovu a údržbu venkovské zástavby a občanské vybavenosti, komplexní úpravu návsí, náměstí, dále na obnovu a zřizování veřejné zeleně – parky, aleje, sady, opravu a výstavbu komunikací, chodníků, veřejného osvětlení, mostků, zálivů autobusové dopravy, parkovišť a zpevněných ploch, projekty na vzdělávání a poradenství v oblasti rozvoje venkova a obnovy vesnice, integrované projekty venkovských mikroregionů a obnovu válečných hrobů. Z programu lze získat dotaci ve výši 30–70 % celkových nákladů na projekt.