Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Hrad Roimund u Jítravy získal jméno po králi Karlu IV.
- 23. 11. 2020 16:09
- Cestovní ruch
- Rozvoj
Roi a mont. Spojením dvou francouzských slov vzniklo pojmenování hradu mezi Bílým Kostelem nad Nisou a Jítravou. Z panského sídla s honosně znějícím názvem Královská hora je dnes zřícenina uprostřed lesa, který nyní, na podzim, září do dáli šedobílými kmeny bučin.
„Přestože se jedná spíše než o zříceninu jen o zbytek zdi hradu Roimund, vycházka vede krásnou přírodou a stojí za to se na ní vydat. Pokud se vydaří počasí, je z místa i daleký rozhled,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Hrad založil roku 1342 Jan z Donína. Stalo se tak na základě povolení krále Karla IV, což objasňuje pojmenování této stavby; v písemných pramenech lze nalézt též názvy Roynungen, Ronnenburg, Roymunth a Roimund.
Roku 1414 hrad dobyl Jan z Vartenberka a podnikal z něj až do počátku husitských válek loupeživé výpady proti lužickému Šestiměstí.
V roce 1427 se hejtmanem hradu stal Hans Foltch ze saské Torgavy, který chtěl o rok později 335 kop grošů za to, že hrad udrží v rukách Šestiměstí. Nakonec se dědicem hradu stal Jan Hlaváč z Donína, který jej prodal Venčovi z Donína. Přesné datum zániku hradu není známé, nicméně od poloviny 15. století je uváděn jako rozbořený.
Zřícenina hradu, který měl oválný půdorys a chránil jej s výjimkou západní strany příkop a val, je volně přístupná po žlutě značené turistické trase, která spojuje modře značenou trasu z Hrádku nad Nisou k Hamrštejnu s červeně značenou trasou z Jítravy do Noviny.
Další aktuality
Pohodu mezi svátky zajistí hrady, zámky i galerie. Můžete i vystoupat na Ještěd
- 20. 12. 2024
- Cestovní ruch