Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Liberecký kraj se opět zapojuje do kampaně Česko svítí modře. Druhý dubnový den se proto logo na budově krajského úřadu rozsvítí do modra.

Více informací

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Magická Čertova ruka láká na pneumatické orákulum

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 02. 04. 2025 17:25
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Fascinující skalní útvar, známý jako Čertova ruka, se nalézá na žlutě značené stezce mezi Sedmihorkami a Valdštejnem. Tento unikátní přírodní útvar, který připomíná otisk pracky čerta, dal jméno celému skalnímu bludišti Keltů.

Čertova ruka je nejen přírodní krásou, ale také významným archeologickým nalezištěm. Na jeho ploše byly objeveny stopy neolitického osídlení až po dobu římskou a zbytky středověkého hradu. Archeologové zde našli keltské skleněné náramky z 1. století před naším letopočtem, malovanou keramiku a železný meč. Tyto nálezy svědčí o tom, že Čertova ruka byla pravděpodobně kultovním místem Keltů, kteří zde prováděli své rituály.

„Doporučuji vypravit se do Českého ráje právě teď, kdy ještě netrpí zástupy výletníků. Ještě máte možnost užít si klidný čas, kdy to hlavní, co uslyšíte, je zpěv ptáků. Další měsíce už budou rušné,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

Příroda zformovala skalisko s plochou vrcholovou plošinou, na kterou lze vystoupit skrz menší skalní bránu. Pozoruhodný je obří převis Novákova pec, který je dlouhý 17 metrů a zasahuje do hloubky devět metrů. Tento mohutný skalní útvar s jeskyněmi přitahoval pozornost pravěkých lidí již od mladší doby kamenné před sedmi tisíci lety.

Čertova ruka je také známá svými neobvyklými přírodními jevy. Když například v letní večer někdo pustí z dlaně před skalní branou peříčko, začne působením teplejšího vzduchu stoupat, zatímco ráno klesá. Tento úkaz, známý jako pneumatické orákulum, byl v minulosti využíván k věštění.

Hrad Čertova ruka, který se nacházel v severní části skalního útvaru známého jako Šourkovy věže, byl malý gotický dřevěný hrad. Dnes se z něj dochovaly pouze některé stopy, jakými jsou cisterna vysekaná do skály, zbytky přístupové cesty, záseky po schodištích a vysekané otvory pro ukotvení trámů.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky