Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Ekologický Apple Tree projekt na ZŠ Broumovská se prosadil v Rumunsku
- 28. 04. 2014 16:21
- Rozvoj
- Školství
Žáci a učitelé pracující na mezinárodním projektu Comenius, podporovaném Národní agenturou pro evropské vzdělávací programy a MŠMT, se nedávno zúčastnili již třetí projektové schůzky, tentokrát v rumunském městě Ramnicu Valcea. Školu reprezentovali žáci Petr Chlad, Marek Spilko a Michal Rožeň a učitelky Věnceslava Drábková a Zuzana Jedličková.
Projekt s názvem „Let’s plant a smiling apple tree and share the shining apples“ je zaměřen na dvě tematické oblasti – ekologickou a kulturně-historickou. Ekologickým tématem této projektové schůzky byla recyklace.
„Děti měly možnost porovnat způsoby recyklace materiálů a jejich dopad na životní prostředí v partnerských zemích – Rumunsku, Holandsku, Maďarsku, Portugalsku, Turecku, Estonsku, Polsku a České republice,“ uvedla Zuzana jedličková, koordinátorka projektu s tím, že zhlédly také krátké filmy a prezentace, vytvořené v jednotlivých školách, a zúčastnily se zajímavého a podnětného workshopu.
„Jeho cílem bylo vytvořit symbol projektu, recyklovanou jabloň, z materiálů, které by jinak skončily ve spalovně,“ doplnila.
V rámci kulturně-historických témat žáci navštívili skanzen, kde se seznámili s tradičními rumunskými řemesly, vyzkoušeli si práci na hrnčířském kruhu a navštívili historické město Sibiu, ležící na úpatí Transylvánských Alp a Fagaraše. Zajímavá a výjimečná byla i návštěva kláštera Coziu v soutěsce řeky Olt. Žáci bydleli v hostitelských rodinách a měli možnost poznat způsob rodinného života v Rumunsku.
Prostřednictvím workshopů a závěrečného večera s diskotékou a s rumunskými národními tanci utužili žáci přátelské vztahy nejen s rumunskými dětmi, ale i s dětmi z ostatních partnerských zemí.
„Byla pro všechny cenná kulturní a jazyková zkušenost,“ dodala koordinátorka projektu