Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberecký kraj podpořil „Vlaky naděje“, projekt Technické univerzity připomínající druhou světovou válku 

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 24. 04. 2019 00:00
  • Sociální

Sdílet článek

Letos si celý svět opět připomene tragické historické události dvacátého století – začátek 2. světové války. Studenti Technické univerzity v Liberci (TUL) pod vedením Jany Konvalinkové a Christophera Muffetta zpracovali deset příběhů evakuovaných dětí Čech a Anglie, které propojili s hudbou, pro větší umocnění vyprávěného. Do projektu se zapojil i sbor Aurea Rosa Univerzity třetího věku TUL a žáci ZŠ Aloisina Výšina a ZŠ Světlá pod Ještědem.

„Technická univerzita si vybrala ke spolupráci se základními školami po loňském tématu „Temné časy krásných míst“, věnovanému křivdám komunistického režimu, další ze zásadních témat naší historie, a sice záchranu ohrožených židovských dětí za druhé světové války. Myslím, že propojení skutečných příběhů s hudbou je vynikající způsob, jak přiblížit zvlášť mladé generaci velmi intimní tragické okamžiky, kdy rodiče vysílali do neznáma své děti ve jménu jejich záchrany. Ve většině případů se již rodina po válce neshledala. V době míru si takovou situaci jen těžko můžeme představit. Podobné projekty nám k tomu mohou alespoň trochu pomoci. Právě v uvědomění si, že relativně klidné poměry, ve kterých žijeme, nejsou samozřejmost, vidím velký smysl podobných projektů,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Sbor The Bohemian Choir Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL poprvé vystoupil v Anglii. Navštívil University of Suffolk, státní školu Middleton School, v prestižní soukromé škole Saint Felix School se k nim přidal také tamní školní sbor, dále zpíval a přednášel v St. Edmundsbury Cathedral, v kostele Nejsvětější Trojice v Blythburghu a na dalších místech.

Fakultní sbor The Bohemian Choir přednesl celé pásmo Vlaky naděje/I'll take that one v angličtině, s překlady textů pomáhal další člen sboru, student Tomáš Buchta. Anglický název „Beru si tohle“ odkazuje k syrovosti situace, kdy si anglické rodiny vybíraly z transportovaných dětí to, kterého se ujmou.

Komponovaný večer Vlaky naděje/I'll take that one si budete moci poslechnout ve čtvrtek 2. května od 17.00 hodin v libereckém Památníku obětem šoa, kdy ho představí jako součást tradičního programu čtení jmen obětí holokaustu (Jom ha-šoa ve ha-gvura). Vrcholem nastudovaného programu bude jeho předvedení 24. září 2019 v libereckém kostele sv. Antonína Velikého. Záštitu projektu poskytl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, a Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky