Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberecký kraj se přidal k Chartě proti domácímu násilí

Mgr. Andrea Fulková

vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů

  • 11. 12. 2024 17:59
  • Sociální

Sdílet článek

Domácí násilí ve všech svých formách představuje závažné porušování lidských práv. Právě na Mezinárodní den lidských práv přistoupilo dalších 14 organizací k Chartě proti domácímu násilí, která je zavazuje vytvářet bezpečná pracoviště poskytující podporu obětem domácího násilí. Mezi těmito čtvrnácti byl také Liberecký kraj. 

Za první rok existence platformy se počet signatářů takřka ztrojnásobil. Po dnešním přistoupení tří ministerstev, Libereckého kraje, univerzity, výzkumného pracoviště, knihovny, dvou PR agentur, dvou státních organizací a dvou velkých firem dosáhla Charta proti domácímu násilí 46 členů. Tito signatáři z řad byznysu, neziskových organizací i státní správy zaměstnávají přes 160 000 lidí po celém Česku, napříč sektory a na různých pozicích.

„Domácí násilí v Česku zažívá každá třetí žena a každý desátý muž. V posledních dvou letech jsme připravili důležité legislativní změny vedoucí k lepší ochraně obětí. Samotná změna legislativy ale nestačí, důležitá je pomoc v praxi. Charta proti domácímu násilí je velmi úspěšným projektem a skvělým důkazem, že spolupráce soukromého sektoru, občanské společnosti a státní správy může přinášet konkrétní pozitivní změny. Jsem moc ráda, že díky chartě má stále větší počet obětí domácího násilí naději, že podpory a pomoci se jim dostane také na jejich pracovišti,“ uvádí Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva.

Charta proti domácímu násilí sdružuje zaměstnavatele, kteří se chtějí zapojit do boje proti domácímu násilí a pomáhat jeho obětem ve svých pracovních kolektivech. Signatáři se zavazují mimo jiné ke vzdělávání zaměstnanců*kyň v problematice domácího násilí, k vytváření prostředí, ve kterém lze o tématu otevřeně mluvit, a k implementaci opatření, která pomáhají obětem v těžkých životních situacích.

„Rok od prvního podpisu v praxi vidíme, že pro signatáře to nebyl jen formální krok, ale že aktivně naplňují jednotlivé závazky. Díky interní osvětě, nastavení podpůrných opatření a spolupráci jsme mohli pomoci v řadě konkrétních případů. Svými aktivitami se podílejí také na šíření osvěty a podpoře služeb. Společnost Atrea nyní například organizuje v Libereckém kraji benefiční firemní hokejový turnaj na podporu obětí domácího násilí,“ dodává Branislava Marvánová Vargová, vedoucí sociálních služeb ROSA – centrum pro ženy, z.s.

„Jsme nesmírně rádi, jak výrazně se rozrůstá počet zaměstnavatelů, kteří se rozhodli řešit pomoc obětem domácího násilí. Podpis Charty ale není jen samotnou deklarací pomoci, nese s sebou i velmi konkrétní závazky,“ říká Jakub Lelek, Public Affairs Leader, IKEA

„Každý nový signatář proto znamená skutečnou pomoc dalším lidem, ale hlavně díky osvětě další posun ve vnímání násilí českou společností,“ doplňuje Zuzana Holá, ředitelka Nadace Vodafone.

„Domácí násilí je dlouhodobý palčivý problém společnosti. Oběti tohoto násilí si často nechtějí nebo neumí říci o pomoc nebo vůbec nevnímají, že situace, ve které se nachází není v pořádku. Chceme být těmi, kteří nabízí pomoc a cestu," říká radní pro sociální resort Libereckého kraje Anna Provazníková.  

„Oběti domácího násilí si často s sebou do pracovního prostoru ať vědomě či nevědomě nesou události, které se jim dějí doma - v soukromí. To také často bohužel nepříznivě ovlivňuje jejich práci," uvádí ředitel Krajského úřadu Libereckého kraje René Havlík. „Pomoci takovému zaměstnanci je nejen projev lidskosti, ale také projev odpovědné organizace, která pečuje o své zaměstnance."  

Signatářům Charta poskytuje konkrétní podporu při realizaci opatření – od poradenství při nastavování interních směrnic po komunikaci tématu uvnitř organizace, školení pro zaměstnance*kyně o domácím násilí či o možnostech aplikace Bright Sky, která nabízí pomoc a podporu při řešení domácího násilí.

Charta proti domácímu násilí vznikla v roce 2023 na základě společné iniciativy organizace ROSA – Centrum pro ženy, Nadace Vodafone a IKEA, pod záštitou Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.

Charta navazuje na úspěšnou Akademii proti domácímu násilí, která od roku 2021 inspiruje firmy a organizace k aktivní prevenci a sdílení dobré praxe. Svým přístupem přináší reálnou změnu do života obětí a šíří povědomí o možnostech pomoci.

www.chartaprotidomacimunasili.cz

Seznam 46 signatářů Charty proti domácímu násilí (řazení dle abecedy):

Amazon

Atrea

Byznys pro Společnost

Czechitas

Česká geologická služba

Česká pošta

ČEZ

ČSOB

Deloitte

dm

FleishmanHillard

Foodora

Graylink

Havel & partners

Huawei

IKEA

Iveco Czech Republic, a.s.

Jihomoravský kraj

Kaufland

KB Pojištovna

Kooperativa

Letiště Praha

Liberecký kraj

Ministerstvo financí

Ministerstvo kultury

Ministerstvo obrany

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo pro místní rozvoj

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Ministerstvo vnitra

Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo životního prostředí

Národní knihovna

Státní fond životního prostředí

Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s.p.

Středočeský kraj

Tesco

Univerzita Karlova

Úřad vlády ČR

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského

Velvyslanectví spojeného království

Vodafone Czech Republic

ZF

Zdroj: tisková zpráva Nadace Vodafone

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky