Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Zlatý vrch v Lužických horách je dvojčetem Panské skály

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 27. 02. 2020 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

Legendární čedičové varhany Panská skála u Kamenického Šenova, proslavené filmem Pyšná princezna, jsou populární u tuzemských i zahraničních turistů. Nedaleko od nich se však nalézá podobná, leč o mnoho méně známá atrakce: národní přírodní památka Zlatý Vrch. I ona stojí za návštěvu.

„Snad každý z Libereckého kraje zná Panskou skálu. Jsem si ale jistá, že Zlatý vrch zná kromě místních a nadšených turistů jen málokdo,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Čedičový kopec se nachází v západní části Lužických hor, asi čtyři kilometry od města Česká Kamenice. Stejně jako Panská skála je od roku 1964 zařazen do kategorie národních přírodních památek. Vznikl erozí svrchnokřídového pískovcového souvrství. Spodní odkrytou část tvoří čedičové sloupce o průměru 30 centimetrů, které jsou vysoké až 30 metrů.

Varhany Zlatý vrch jsou mohutnější než známá Panská skála a jejich svahy jsou porostlé řídkým bukovým lesem, jehož stáří se odhaduje přibližně na 120 let. Kolem roku 1870 tu byl spuštěn provoz lomu, kde se získával stavební kámen. V roce 1940 byla těžba zastavena a lom byl prohlášen za chráněný. Před koncem druhé světové války byla těžba znovu obnovena a její konec nastal až v roce 1973.

Kam ještě vyrazit na výlet nebo za zajímavou událostí? Tipy, přehledy akcí, možnosti ubytování a další zajímavosti se nalézají na webu www.liberecky-kraj.cz, na YouTube prostřednictvím kanálu Region Liberec nebo na facebookové stránce Liberecký kraj — cestou necestou. Zážitky pak lze sdílet na Instagramu pod hashtagem #regionliberec.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky