Zhodnocení efektivity grantového fondu - programu č. 18 Podpora hospodářsky slabých oblastí Libereckého kraje
- 12. 06. 2006 00:00
- Rozvoj
[id:3969|autor:Holingerová Eva, Ing.|email:eva.holingerova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 571|mobil:|aktualizace:]
Grantový fond Libereckého kraje je peněžní fond, ze kterého jsou podporovány aktivity, které jsou v souladu s Programem rozvoje kraje a s cíli jednotlivých resortů. Prostředky Grantového fondu jsou spravovány jednotlivými odbory krajského úřadu, které jimi podporují aktivity spadající pod jejich resort.
Odbor hospodářského a regionálního rozvoje je správcem programu Podpora hospodářsky slabých oblastí Libereckého kraje. V rámci tohoto dotačního titulu jsou podporovány veškeré aktivity realizované v hospodářsky slabých oblastech Libereckého kraje, které jsou v souladu s Programem rozvoje Libereckého kraje a nemohou být podpořeny z jiného programu grantového fondu nebo fondu investic.
Žadateli mohou být obce v hospodářsky slabých oblastech Libereckého kraje, svazky obcí, podnikatelé a nestátní neziskové organizace. Maximální výše dotace byla pro všechny typy žadatelů stanovena na 250 000,-Kč, přičemž u obcí, svazků obcí a nestátních neziskových organizací mohla tato částka tvořit maximálně 75 %, u podnikatelů nejvýše 49 % skutečně vynaložených nákladů.
V rámci programu Podpora hospodářsky slabých oblastí Libereckého kraje byly vyhlášeny celkem 3 výzvy k podávání žádostí o dotaci – dvě v roce 2005 a jedna v roce 2006. V těchto výzvách bylo podpořeno 36 projektů v součtu za 4,8 mil. Kč (1,8 mil. za projekty podnikatelských subjektů a 3 milióny za projekty veřejného sektoru).
Prostředky byly poskytnuty například na modernizaci výrob čtyř firem, na projekty v oblasti vzdělávání (3 investiční a 4 neinvestiční). Dále bylo podpořeno 5 akcí v cestovním ruchu – rekonstrukce penzionu ve Zdislavě, zřízení ubytovny ve Cvikově a v Roprachticích, oprava cyklostezky v Bulovce, pořízení zasněžovacího systému lyžařského areálu Homole v Poniklé a opravy cesty k turistickému hraničnímu přechodu s Polskou republikou v Andělce. Neméně významné je pro hospodářsky slabé oblasti, na které je program zaměřen, zpracování 8 projektových dokumentací, které jsou podkladem pro vznik např. čerpací stanice pohonných hmot v Křižanech, dřevařské provozovny Křižany, přeshraniční průmyslové zóny v Hrádku nad Nisou nebo recyklačního centra na Frýdlantsku.
V každé z postupně vyhlašovaných výzev rostl počet podaných žádostí a zároveň množství podpořených projektů. Je zde tedy zřejmé, že o program je ze strany žadatelů velký zájem a že absorpční kapacita hospodářsky slabých oblastí roste, což bude velmi důležité pro získávání dotací z Evropské unie v následujícím plánovacím období 2007-2013. Odbor hospodářského a regionálního rozvoje předpokládá vyhlášení další výzvy programu na jaře roku 2007.