Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Železnec a marhaník. V liberecké botanické zahradě vykvetly bonsaje

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 15. 03. 2022 16:13
  • Kultura

Sdílet článek

Staletou tradici má pěstování zminiaturizovaných stromů v miskách zvané bonsai, počeštěně bonsaj. Tato východoasijská tradice se postupem času rozšířila do celého světa. S bonsajemi se lze setkat také v liberecké botanické zahradě.

„Malým divem přírody je to, že bonsaje mohou kvést. Jejich květy mají normální rozměry jako u normálně vyvinutých stromů,“ řekl ředitel botanické zahrady Miloslav Studnička.

Právě v botanické zahradě nyní vykvetly železnec ztepilý nebo marhaník granátový. První z nich se řadí mezi přímé nebo šplhavé keře a stromy. Najít jej lze na Novém Zélandu i v Tichomoří. Jeho květy jsou nápadné, nejčastěji červené nebo řidčeji žluté či bílé, stěsnané ve vrcholových květenstvích s množstvím výrazných, vyčnívajících tyčinek. Opylují je zejména ptáci, někdy ale i hmyz nebo i gekoni. 

Druhý jmenovaný, marhaník granátový je menší strom, který roste hlavně ve Středomoří. Jeho květy jsou výrazně červené a plody jsou granátová jablka. Původně pochází z malého ostrova Sokotra u pobřeží Somálska, odkud se rozšířil do celého Středomoří. Je známý i jako léčivo, kůra kořenů a slupka plodu prý pomáhala proti tasemnici.

„Pěstování bonsají je velké umění, které vyžaduje roky trpělivé a přesné práce. Věk těch nejstarších přesahuje dalece délku lidského života. I liberecká botanická zahrada má svou sbírku bonsají, ze které pravidelně vystavuje nejzajímavější exponáty,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Co vlastně znamená slovo bonsai? Doslova přeloženo má význam strom v misce, kde slovo bon znamená miska a slovo sai strom.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky