Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Úsek teraristiky v liberecké zoo se rozrostl o více než stovku mláďat i zcela nové druhy

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 17. 04. 2025 08:25
  • Kultura

Sdílet článek

Stovka barevných pralesniček, nenápadní ploskorepové, prvoodchov scinka, jeden z nejmenších a nejohroženějších gekonů nebo nejdelší hadi světa – úsek teraristiky v Zoo Liberec zažívá v posledních týdnech nebývalý rozmach. Díky úspěšným, a mnohdy ne příliš běžným odchovům, pomáhá zahrada přežít celé řadě v přírodě ohrožených druhů. Kromě mláďat se ale rozrůstá i o zcela nové terarijní druhy. V pavilonu tropů začala s chovem bazilišků zelených a brzy návštěvníkům představí i ohrožené krokodýlovce čínské, kteří čelí bezprostřední hrozbě vyhubení.

Přestože liberecká zoo začala s intenzivnějším chovem plazů a obojživelníků teprve před několika lety, díky mnoha úspěšným odchovům se již řadí mezi respektované chovatele a získává prestiž a uznání evropských odborníků. Jen v posledních týdnech se na úseku teraristiky podařilo prvně v historii zahrady rozmnožit například madagaskarské ještěry ploskorepy Henkelovy a scinky šalomounské.

O všechna odchovaná mláďata je v rámci evropských zoologických zahrad velký zájem, jelikož se jedná o druhy, u kterých nejsou úspěšné odchovy příliš běžné. Například ploskorepy aktuálně chová 23 institucí, ale odchovat se je za poslední rok podařilo pouze ve čtyřech z nich včetně té naší. Z prvních dvou snůšek máme již čtyři mláďata a další tři snůšky po dvou vajíčkách se inkubují. Když budou mít návštěvníci štěstí, budou moci spatřit líhnutí malých ploskorepů na vlastní oči, protože k inkubaci dochází přímo uvnitř jejich expozice. Pokud se podaří odchovat všech deset jedinců, bude to pro mezinárodní koordinovaný chov obrovským přínosem, protože populace tohoto druhu chovaná v lidské péči v evropských zoo aktuálně čítá pouhých sedmdesát dva zvířat,“ říká zooložka Petra Hnidová.

Dalším významným přírůstkem mezi tropickými gekony je také gekon modrý, který se řadí mezi jedny z nejmenších a nejohroženějších gekonů. Ve volné přírodě žije pravděpodobně pouze na dvou posledních lokalitách v africké Tanzanii, kde jeho populace kvůli ilegálnímu lovu a ničení přirozeného prostředí stále ubývá. Koordinovaný chov v zoologických zahradách tak může být pro záchranu tohoto druhu před úplným vymřením naprosto zásadní. Podruhé se v Liberci rozmnožily i agamy malované, jejichž chov se v posledních letech v zoologických zahradách příliš nedaří. O šest libereckých mláďat je tak mezi chovateli obrovský zájem.

Další chovatelské úspěchy zaznamenává liberecká zoo také u tropických žab. V případě ohrožených pralesniček strašných se za uplynulý rok podařilo odchovat celkem 78 jedinců a o všechny projevilo zájem hned několik zoo z celé Evropy. „Naše žabky tak brzy poputují například do Španělska, Francie, Německa, Polska, ale i zoologické zahrady v Ostravě. Ani takové množství mláďat ale nedokáže uspokojit poptávku a pár institucí muselo nadále zůstat na čekací listině,“ dodala Hnidová. Dále také čekají na transport například odchované rosničky včelí, pralesničky harlekýn a pralesničky azurové.

Pro úspěšné chovy v zahradě je třeba jednak vytvořit pro zvířata dobré podmínky, což se v tomto případě v poslední době podařilo vybudováním moderních terárií, ale také mít nadšené a odborně skvěle vybavené odborníky. Když navštívíte pavilon a Petra Hnidová vám vypráví detaily o chovu, je vám na první pohled jasné, že tady nechybí ani odbornost, ani nadšení. A nese to své výsledky,“ prohlásila Květa Vinklátová, náměstkyně kultury a cestovního ruchu Libereckého kraje.

Nejsou to ale jen mláďata, o která se úsek teraristiky stále rozrůstá. Od pondělí 13. dubna mohou návštěvníci liberecké zoo pozorovat v pavilonu tropů zcela nový druh – baziliška zeleného.

Jedná se o ještěra z oblasti Střední Ameriky, kde se vyskytuje v tropických deštných lesích v blízkosti řek i stojatých vod. Bazilišek je aktivní přes den, kdy tráví většinu času převážně na stromech, kde dokonale splývá díky svému zelenému zbarvení s vegetací. 

Pro baziliška je charakteristická pohlavní dvojtvárnost, kdy jsou samci větší a mají výrazný kožovitý hřeben na hlavě, hřbetě a ocase. Oproti tomu mají samice na hlavě pouze jeden drobný kožovitý hřeben. Samci jsou vysoce teritoriální a brání si před rivaly svoje samice.

Bazilišek umí v případě nebezpečí rychle běžet pouze po zadních končetinách se vzpřímeným tělem. Rovnováhu při běhu udržuje pomocí dlouhého ocasu. Na krátkou vzdálenost dokáže takto běžet i po vodní hladině. Díky této schopnosti si ještěr vysloužil přezdívku Ježíšova ještěrka. Bazilišek je i výborný plavec a pod vodní hladinou dokáže vydržet bez nadechnutí až 30 min.

Samice jsou schopné takzvané partenogeneze. Pokud nejsou v okolí přítomni samci, dokáží se sami rozmnožit i bez nich a kladou neoplozená vejce. Z nich se líhnou mláďata stejného pohlaví, tedy samice. 

Dalším novým druhem, který zahrada návštěvníkům brzy představí, jsou ohrožení krokodýlovci čínští vietnamský poddruh, pro které zoo buduje nové velké paludárium v prostoru pavilonu ZooEXPO. To by mělo být hotovo nejdéle do začátku prázdnin. Do té doby pár těchto vzácných plazů zůstane v zázemí zahrady.

 

TZ: Zoo Liberec

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky