Zdravotničtí úředníci hlídají v zájmu nás - pacientů, kvalitu lékařské péče
- 04. 03. 2014 17:15
- Zdravotnictví
Současná globalizace umožňuje migrovat za prací téměř po celém světě. Ani zdravotnictví není výjimkou a tak nás v ordinacích ošetřují lékaři z Iránu, Palestiny či jiných zemí Středního východu.
Tito lékaři vesměs studovali na českých lékařských fakultách, které garantují úroveň vzdělání, lékaři také ovládají velmi slušně český jazyk. O práci v českých ordinacích mají ovšem zájem i jiní cizí příslušníci, např. z Ruska, Ukrajiny. Zdálo by se, že příbuznost jazyků je velká a zájemci tak mohou okamžitě začít pečovat o pacienty. Ovšem lékaři, kteří přicházejí z tzv. třetích zemí (země mimo EU), musí projít nostrifikačním procesem, v rámci kterého se ověřuje soulad studijního programu absolvovaného lékařem, s českým programem na lékařských fakultách. Dále musí žadatel složit aprobační zkoušku, kterou prokáže nejenom své odborné znalosti a praktické dovednosti, ale také schopnost komunikovat v českém jazyce, včetně písemného projevu. I když se může jevit tento způsob poněkud zdlouhavý, stát si tak prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví hlídá kvalitu vzdělání lékařů přicházejících do ČR, a to především v zájmu nás - pacientů.
PhDr. Alena Riegerová
vedoucí odboru zdravotnictví
Krajský úřad Libereckého kraje
P.S.: (na vysvětlenou k článku Zubařská katastrofa pokračuje o nedostatku zubařů na Semilsku, který vyšel v příloze MFD pro Liberecký kraj 27. 2. 2014.)