Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberecký kraj pomáhá udržitelnému rozvoji, zájemci mohou žádat o finanční podporu projektů

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 10. 04. 2025 09:21
  • Rozvoj
  • Sociální
  • Zdravotnictví

Sdílet článek

Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo podporu z Dotačního fondu Libereckého kraje směřující k naplňování zásad udržitelného rozvoje. V programu na podporu místní Agendy 21 je připraveno 600 tisíc korun. Žádosti o dotace mohou podávat obce a jejich dobrovolné svazky, obecně prospěšné společnosti, právnické osoby vykonávající činnost školy nebo školského zařízení, podnikatelské subjekty, spolky, nadace a ústavy v termínu od 28. dubna do 19. května 2025.

„Naším cílem je podpořit konkrétní projekty, které uvedou principy udržitelného rozvoje do praxe – tedy do našich měst, obcí, mikroregionů, místních akčních skupin, neziskových organizací a mezi podnikatele v Libereckém kraji. Důležité je pro nás také aktivní zapojení veřejnosti do plánování rozvoje regionu,“ uvedl Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana pro resort hospodářského a strategického rozvoje.

Místní Agenda 21 představuje program konkrétních obcí, měst, regionů, který zavádí do praxe principy trvale udržitelného rozvoje při zohledňování místních specifik. Představuje proces, v němž je potřeba spolupráce veřejné správy s různými složkami místní společnosti – neziskovými organizacemi a spolky, podnikateli, provozovateli služeb, či třeba školskými zařízeními, zdravotnickými institucemi a řadou dalších subjektů včetně lidí samotných.

Tento přístup lze obrazně přirovnat k celostní medicíně. Aby byl člověk skutečně zdravý, je potřeba vnímat tělo jako celek, kde vše souvisí se vším. Stejně tak obec, město – ale i stát či celý svět – tvoří jeden vzájemně propojený organismus, který celostní přístup potřebuje. Tu nabízí právě místní Agenda 21.

V dotačním programu jsou podporovány tři hlavní typy aktivit:

  • Vzdělávací a osvětové akce – například kampaně zaměřené na udržitelný rozvoj či podporu zdraví
  • Podpora transparentnosti a zapojování veřejnosti včetně zavádění nástrojů podporujících transparentnost veřejné správy (např. rozklikávací rozpočty, mobilní aplikace pro komunikaci s veřejností, přímé přenosy jednání zastupitelstva, nástroje pro transparentnost veřejných zakázek, participativní rozpočty)
  • Strategické plánování, tedy tvorba a aktualizace strategických rozvojových dokumentů s aktivním zapojením veřejnosti.

Podklady k podání žádostí včetně detailních informací a kontaktů na pracovníky poskytující konzultace jsou k dispozici na webu kraje v sekci Regionální rozvoj | Dotace

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky