Zájem o vouchery Regionálního inovačního programu zaznamenal rekord
- 17. 12. 2018 00:00
- Rozvoj
Již poosmé se na svém zasedání dne 11. prosince 2018 sešla Rada pro vědu, výzkum a inovace v Libereckém kraji (RVVI), která je poradním orgánem Rady Libereckého kraje pro oblast rozvoje výzkumu, vývoje a inovací. Smyslem činnosti RVVI je propojení akademické, výzkumné a podnikatelské sféry s veřejnou správou a systematická diskuse nad návrhy intervencí a projektů, které do budoucna pomohou zlepšit konkurenceschopnost Libereckého kraje.
Hlavním bodem jednání bylo hodnocení projektů podaných do výzev Regionálního inovačního programu a Asistenčních voucherů Libereckého kraje. Regionální inovační program byl v letošním roce rozšířen o startovací vouchery zaměřené na začínající podnikatele do 3 let od založení a dále o technologické vouchery, jejichž smyslem je podpořit ověření technologického řešení vzešlého z dřívějšího výzkumu. Příjem žádostí probíhal od 1. 9. 2018 do 31. 10. 2018. Celkem bylo registrováno rekordních 23 žádostí o podporu, z toho 7 inovačních voucherů, 9 startovacích a 7 technologických. Zájem o podporu převýšil o 49,2% částku, která byla v rozpočtu kraje na tento program vyčleněna. RVVI doporučila podpořit z tohoto počtu 15 projektů, které nejlépe vyhovovaly zadaným kritériím a byly vyhodnoceny jako nejkvalitnější. V rámci programu Asistenčních voucherů byl schválen k podpoře jeden projekt.
Dalším tématem jednání byla aktualizace Akčního plánu Regionální Strategie inteligentní specializace, která obsahuje strategické projekty rozvoje výzkumu, vývoje a inovací v regionu na rok 2019.
Důležitou částí jednání bylo také seznámení členů RVVI s možností a potenciálem zapojení regionu do mezinárodních inovačních platforem v rámci realizace Strategií inteligentní specializace v zemích a regionech Evropské unie. Z diskuse k tématu vyplynul úkol zajistit k této věci další informace a uskutečnit v nejbližším možném termínu tematický seminář pro členy regionálních inovačních platforem a další zájemce.
V programu jednání také zazněly informace k připravované Strategii chytřejšího regionu, koncepčnímu dokumentu, který se zaměřuje na využití nových smart řešení, zejména v praxi veřejné správy a veřejných služeb. Jedná se o budoucí využití informačních technologií a dalších chytrých řešení v oblastech, které každodenně ovlivňují život obyvatel v Libereckém kraji. „Například teď bude probíhat revitalizace okolí Nisy v rámci rekonstrukce budovy D. Mohou se již zde použít smart technologie, například ploché střechy – kolektory, jsou vhodné k pěstování rostlin, budeme nakládat s energií, vodou, ze které se střechy mohou zalévat, atd." vysvětluje Ing. Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje, pod jejíž rezort rozvoj a inovace spadají.
Členové RVVI byli také seznámeni s rekapitulací činnosti Libereckého podnikatelského inkubátoru za uplynulý první rok své existence a dále plány na nejbližší období i delší výhled.
Jednání završilo téma návrhu podoby stipendijního programu PhD Talent Libereckého kraje. Jeho smyslem je přilákat k výzkumné práci více kvalitních uchazečů a přispět tak k řešení výzkumných témat v návaznosti na potřeby průmyslových oborů, které se v Libereckém kraji rozvíjejí. Členové RVVI přípravu tohoto programu podpořili a uložili rozpracovat jej do konkrétní podoby.
Prezentace z jednání a jeho kompletní program je k dispozici na: /page1874/regionalni-inovacni-strategie-libereckeho-kraje/ris3/8-jednani-rvvi
Tato aktivita je hrazena z projektu "Smart akcelerátor Libereckého kraje", reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/15_004/0000848