Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Investorka Vanda Seidelová:  „Failing forward“ je součástí cesty. Berte to sportovně

Bc. Růžena Filipová Dis.

krajský RIS3 koordinátor

  • 17. 04. 2025 12:54
  • Rozvoj

Sdílet článek

Kdo je první žena v roli investorky ve Výkopu, inkubačního programu od Lipo.ink? Vanda Seidlová, která rozhodně není na startupové scéně žádným nováčkem. Má za sebou zkušenosti s inkubátory napříč republikou a teď se rozhodla zapojit i v Liberci. V regionu, který má pro ni i osobní význam. Rozpovídala se o rozdílech mezi inkubátory v metropolích a regionech, o tom, jak je důležitá dostupnost podnikatelského zázemí, i o tom, co očekává od letošních výkopistů.

Jaké máte zkušenosti s podnikatelskými inkubátory? 

V zásadě si troufnu říct, že jsem spolupracovala s inkubátory skoro po celé republice, od Olomouce, Ostravy přes Karlovy Vary až po Prahu. Nicméně v Liberci je to poprvé.

Takže máte srovnání mezi regiony a třeba Prahou… V čem je spolupráce rozdílná?

Musím říct, že jsem mile překvapená, jak se do toho všude šlape. Inkubátory v metropolích, nejen v Praze, ale i v Brně a Ostravě, jsou tady déle než ty regionální. Díky tomu mají zkušenosti, mohly vyrůst. Ale jsem moc pyšná i na ty novější v regionech. Staví, řekla bych, na dobrém know-how, které už tady v České republice máme. A myslím si, že je moc důležité, aby v každém regionu bylo co nejvíc takových center, která nabízí příležitost všem.

Nebýt podnikatelských inkubátorů v regionech, utíkala by nám spousta talentů a potenciálu jen proto, že by studenti a podnikatelé neměli přístup k radám a informacím. Důležitá je i osvěta, aby se o těchto centrech vědělo. To všechno pomůže celému ekosystému, protože i v regionech bude moct vznikat více projektů, start-upů, firem atd. Ty tu začnou zaměstnávat další lidi, platit daně, přinášet inovace, a to dohromady pomůže zase rozvoji celého ekosystému.

Proč jste se rozhodla zapojit právě v Liberci?

Zaprvé fandím tomu, jak to tu dělají. Také si myslím, že když máme možnost, měli bychom do ekosystému něco vracet, a to já teď jako investor můžu. Zároveň chci i podporovat podnikavost v Česku.

A třetí důvod, který teda úplně nebyl rozhodovacím faktorem, je, že mám rodinu původně z Liberecka – z Hrádku nad Nisou a z Jablonce – a Liberec mám prostě ráda. Takže i to byl takový malý bonus, protože tu mám prarodiče.

Na co jste v programu Výkop zvědavá?

Moc se těším na kvalitu a různorodost nápadů, s kterými přišli účastníci. Protože některé akcelerátory a programy se zaměřují třeba jen na technologické startupy, jiné na lokální a komunitní podnikání. Tady je to pro mě zatím neznámá.

Co byste výkopistům poradila?

Všem founderům doporučuji udělat si pořádný domácí úkol. Spousta informací se dá najít na internetu, třeba jak si připravit základní prezentaci, na jaké otázky se můžeme ptát, jak si připravit nějakou základní matematiku, informace o konkurenci atd. To všechno se dá zjistit dopředu. Čím připravenější týmy přijdou, o to větší mají šanci obstát pod zátěží našich otázek. Ty ale určitě nemají být zákeřné.

A moje druhá rada je, ať to berou sportovně. I kdyby se jim nepodařilo dneska postoupit, tak se můžou ze zpětné vazby ponaučit. Zpracovat ji a pokračovat dál. Ono to k tomu founderství patří, tzv. failing forward. A určitě držím všem palce.

Více informací o programu najdou zájemci na webu https://lipo.ink/cs/vykop

 

Lipo.ink – Lenka Sadvarová, les@lipo.ink, +420 607 990 088

Lipo.ink – Liberecký podnikatelský inkubátor byl zřízen na konci roku 2017 jako služba obyvatelům Libereckého kraje a je součástí ARR – Agentury regionálního rozvoje, s.r.o. Jeho posláním je podpořit vznik a rozvoj inovativních firem v kraji a podpořit budoucí blahobyt Libereckého kraje. Činí tak přes řadu aktivit – především přes business poradenství na špičkové úrovni. www.lipo.ink

Logolink1

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky