Zájem o evropské volby byl letos v Libereckém kraji rekordní
- 12. 06. 2024 08:45
- Rozvoj
Dvacet let je Česká republika v Evropské unii. Jak se za tu dobu změnil zájem o volby do Evropského parlamentu? Data z Libereckého kraje ukazují v posledních letech vzrůstající tendenci.
10. – 13. června 2004 měli voliči v České republice historicky první možnost hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. V Libereckém kraji byla volební účast 26,96 %, což bylo pod celkovým průměrem ČR (28,32 %).
Z pohledu Libereckého kraje sledujeme podprůměrný zájem o evropské volby. Teprve v roce 2019, 15 let od vstupu ČR do Evropské unie, se účast voličů Libereckého kraje přiblížila celorepublikovému průměru. Tehdy volilo 28,31 % oprávněných voličů v kraji. Celorepublikový průměr byl 28,72 %. Letošní účast zaznamenala rekordní úroveň v republice i v Libereckém kraji, kde dosáhla 36,38 %.
Oproti nejslabšímu roku 2014, kdy byla Česká republika ve srovnání s ostatními státy EU v účasti předposlední, jde o více než dvojnásobný počet voličů. Volební účasti v jednotlivých státech si můžete prohlédnout na stránkách Evropského parlamentu.
Porovnání volební účasti mezi obcemi Libereckého kraje
Mezi premianty volební účasti v kraji najdeme obce s menším počtem obyvatel. Přes 60 % se dostaly celkem tři obce. Na pomyslném stupni vítězů jsou Janovice v Podještědí (81 voličů, volební účast 64,20 %), druhé se umístily Troskovice (96 voličů, volební účast 63,54 %) a na třetí místo se dostal Bedřichov (375 voličů, volební účast 62,13 %).
Prohlédněte si volební účast přímo ve vaší obci. Kartogram nabízí volební účasti i v předchozích volbách do Evropského parlamentu.
Ze znázornění vyplývá, že nadprůměrnou volební účast najdeme v okrese Semily, respektive. na jihovýchodě Libereckého kraje. Zároveň se však jedná o území s větším počtem obcí, které mají menší počet oprávněných voličů.
Porovnání volební účasti mezi kraji v České republice v ČR
Liberecký kraj patří volební účastí v evropských volbách mezi podprůměrné kraje. Zároveň je však vidět trend, kdy se volební účast v kraji stále přibližuje celorepublikovému průměru. Prohlédněte si, jak se volební účast měnila v předchozích volbách do Evropského parlamentu.
Nejvyšší volební účast je tradičně v Praze, letos dosáhla 42,5 %. Následuje kraj Vysočina (38,42 %) a Královéhradecký kraj (37,97 %). Naopak nejnižší volební účast byla v kraji Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském.
„Účast ve volbách do Evropského parlamentu bývá nižší než u volby prezidenta, nebo komunálních voleb, což se ale postupně mění a volební účast pomalu roste. Jak data ukazují, téměř 36 % voličů v Libereckém kraji má zájem o směřování Evropské unie a aktivně se zúčastnilo voleb,“ uvedl Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Na Datovém portálu Libereckého kraje si můžete prohlédnout data o volební účasti do různých voleb od roku 2000.