Začíná anketa Strom roku 2014. Navrhněte svého kandidáta

Ing. Rychtaříková Lenka

vedoucí oddělení dotací a samosprávných činností

• 31. 03. 2014 16:30
  • Životní prostředí

S prvním jarním dnem Nadace Partnerství odstartovala třináctý ročník ankety Strom roku. Až do 30. dubna máte příležitost nominovat do této celostátní soutěže svůj oblíbený strom. Anketa je skvělou příležitostí pro všechny aktivní lidi, kteří mají chuť udělat něco pro stromy ve svém okolí. Výtěžek zpoplatněného hlasování poputuje zpět k navrhovatelům a ti jej budou moci použít k výsadbě stromů, odborné péči o ně nebo vytvoření propagačních materiálů o stromech. Vítězný strom navíc postupuje do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku. Podrobnosti o tom, jak strom přihlásit, jsou dostupné na www.stromroku.cz .

Anketa hledá stromy s historií a příběhem. V minulých ročnících se objevily staré stromy se zajímavou minulostí nebo spojené s různými pověstmi - mezi nimi například tisíciletý Pernštejnský tis, Kotelská lípa nebo Popovský jasan. „Své zastoupení v anketě najdou také stromy, jejichž věk sice není tak úctyhodný, ale o to větší mají příběh. Připomeňme třeba Lidickou hrušeň, která přežila vyhlazení obce, nebo dub z Višňové, který svým kmenem při povodni zachránil domy i lidské životy,“ říká Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Jak do soutěže nominovat strom?

Navrhnout svého kandidáta může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sousedé, učitelé se školáky, spolky, sdružení i celé obce. Přihlášku je možné zpracovat vlastním způsobem, ale měla by obsahovat základní informace o stromu (druh, stáří, výška, obvod kmene, lokalita, GPS souřadnice), jeho příběh a fotografii. „Pokud by strom postoupil mezi dvanáct finalistů, bude soutěžit o přízeň veřejnosti ve zpoplatněném hlasování. Výtěžek pak mohou navrhovatelé využít například k ošetření stromu nebo výsadbě nových,“ vysvětluje Andrea Krůpová. Důležité je tedy podle ní v přihlášce také popsat, na jaký účel by se peníze získané anketou použily a kdo bude na projektu spolupracovat.

Nominaci je potřeba zaslat do 30. dubna 2014 na adresu:
Nadace Partnerství
Údolní 33, 602 00 Brno,

nebo na e-mail stromroku@nap.cz .

Podrobný popis, jak postupovat, mohou zájemci nalézt na webu www.stromroku.cz .

Nadace Partnerství pořádá anketu Strom roku již třináct let. V průběhu této doby obdržela více než 1000 návrhů na Strom roku a do hlasování se zapojilo více než 472 tisíc lidí. Hlasující v anketě přispěli na výsadbu a ochranu stromů v naší zemi částkou téměř 2 miliony korun. Úspěšný model ankety se nadaci podařilo zavést také do dalších evropských zemí. Vítězové národních kol v těchto zemích pak postupují do mezinárodní ankety nazvané Evropský strom roku.

Úspěšní zástupci Libereckého kraje, kteří v minulých ročnících zvítězili:

Vítěz ročníku v roce 2009
Tisíciletá Kotelská lípa z Libereckého kraje je asi nejmohutnější jednokmennou lípou v naší republice. Pro obyvatele Kotle se stala symbolem odporu proti plánům těžit v Podještědí uran. I díky této silné motivaci pro ni dokázali získat 11 281 hlasů.

Vítěz ročníku 2013
Dub ochránce ve Višňové
V roce 2010 postihla Višňovou katastrofální povodeň. Řeka Smědá se vylila z břehů a nejvíce udeřila v části obce zvané Víska. Pod vodou zde bylo 42 domů z celkových 65. Voda s sebou vzala auta, stromy a další materiál. Proti naplaveninám se však postavil mohutný dub, který zde již dlouho roste. I když utrpěl četná zranění, odolal a nespadl. Mnoho hrázděných domů v jeho blízkosti vděčí dubu za to, že ještě stojí, protože ne všechny domy měly takové štěstí. Strom zachránil život také manželskému páru se psem, který přežil na střeše jednoho z domů. Místní obyvatelé ho i proto nazývají „Dubem ochráncem“ a doufají, že jeho službu již nikdy nebudou potřebovat. K optimismu je vede výstavba protipovodňové hráze, která v současné době nedaleko stromu probíhá.

Dub ochránce získal vynikající 5. místo v anketě Evropský strom roku.

Bližší informace o celostátní anketě Strom roku 2014:
www.stromroku.cz

Facebook: www.facebook.com/anketastromroku