Liberecký kraj se opět zapojuje do kampaně Česko svítí modře. Druhý dubnový den se proto logo na budově krajského úřadu rozsvítí do modra.
Více informacíStatutární město Liberec finančně podpoří studii retenčních kapacit v okolí Andělské Hory
- 02. 04. 2025 10:18
- Životní prostředí
Liberecký kraj dlouhodobě spolupracuje s obcemi v povodí Lužické Nisy na přípravě protipovodňové ochrany. Její nezbytnou součástí je zajištění retenčního prostoru, který zmírní a zbrzdí povodňovou vlnu. Tuto funkci má plnit suchý poldr Andělská Hora u Chrastavy. Nicméně statutární město Liberec chce nalézt náhradní řešení, které by mohlo maximální plošný rozliv vodního díla Andělská Hora zmenšit nebo případně umožnit i jeho částečné stálé nadržení. Liberecký kraj proto ve spolupráci s městem zadal na podzim loňského roku studii, která retenční kapacity v povodí Lužické Nisy nad profilem Andělská Hora prozkoumá a posoudí. Město se bude podílet polovinou nákladů. Smlouvu o spolupráci na svém včerejším jednání schvalovali krajští radní.
„Na podzim loňského roku jsme zadali studii za 545 tisíc korun, na které se bude statutární město Liberec podílet polovinou. Jejím cílem je vyhledání retenčních kapacit v povodí Lužické Nisy nad uvažovaným vodním dílem Andělská Hora. Retenční studii kraj objednal v reakci na nesouhlasný postoj statutárního města Liberec z června roku 2023 ke studií proveditelnosti, kterou předložilo Povodí Labe s variantami suché nádrže v profilu Andělská Hora,“ uvedl Jiří Klápště, náměstek pro resort životního prostředí a zemědělství.
Lužická Nisa je tok s významným povodňovým rizikem. Proto se Liberecký kraj před časem stal koordinátorem předprojektové přípravy celého komplexu protipovodňových opatření, který za finančního přispění měst a obcí zajistí studii proveditelnosti, dokumentaci k povolení záměru i posouzení vlivů na životní prostředí. Na základě toho by se mělo rozhodnout, v jakém rozsahu bude potřeba vybudovat vodní dílo Andělská Hora. Statutární město Liberec nyní prosazuje myšlenku vybudování stále vodní nádrže, která by měla být větší než Kristýna, nebo dokonce než jablonecká přehrada Mšeno. Sloužila by kromě protipovodňových účelů i rekreaci. Tento návrh města však přináší řadu dalších překážek, a může tak významně časově oddálit výstavbu tohoto protipovodňového opatření.
Studie, kterou pro kraj a město zpracovává od listopadu loňského roku firma Vodohospodářský rozvoj a výstavba a. s., by měla být dokončená do 6 měsíců od podpisu smlouvy.

Další aktuality
Kraj pomáhá obcím s financováním výstavby větších vodohospodářských akcí
- 02. 04. 2025
- Životní prostředí
Končí období vegetačního klidu. Kraj doporučuje dřeviny a stromy již nekácet
- 01. 04. 2025
- Životní prostředí
Individuálními dotacemi podpoří kraj projekty v oblasti životního prostředí a zemědělství
- 19. 03. 2025
- Životní prostředí