Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Žáci libereckého Jedličkova ústavu se díky dohodě kraje a města dočkají nových prostor v Zeyerově ulici
- 25. 02. 2021 13:05
- Školství
Budova v liberecké Zeyerově ulici 831/31 již neslouží jako internát pro středoškoláky. Liberecký kraj, statutární město Liberec a liberecká Střední škola strojní, stavební a dopravní proto podepsaly novou smlouvu o výpůjčce této budovy, aby ji mohli po rekonstrukci využívat žáci Základní školy a Mateřské školy pro tělesně postižené v Liberci (Jedličkův ústav). Odhadované náklady jsou 50 až 75 milionů korun bez DPH.
„Loni v červnu jsme již se statutárním městem Liberec podepsali memorandum o budoucím využití objektu v Zeyerově ulici, které obsahovalo souhlas města s rekonstrukcí stavby a s jejím dalším využitím. Jsem rád, že se celá záležitost zase o významný kus posunula. Nová smlouva o výpůjčce nahrazuje tu stávající z roku 1996 a upravuje podmínky, za kterých může k rekonstrukci celého objektu vůbec dojít,“ uvedl hejtman Martin Půta.
Veškeré náklady spojené s užíváním objektu i přilehlých venkovních prostor bude hradit střední škola. Žáci Jedličkova ústavu nyní sídlí v liberecké Lužické ulici 920/7. Přestože je škola určena pro žáky s tělesným postižením, patří do cílové skupiny i děti s jinými diagnózami, jakou jsou autismus, poruchy učení, poruchy chování či zrakové a řečové postižení. Současná kapacita základní školy je 144 dětí, a ta již není nadále schopna uspokojovat poptávku po umístění žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.
Stavební úpravy přinesou mimo jiné nový výtah, schodiště, sociální zařízení, vymalování stropů a stěn, nová okna a rozvody. Práce začnou co nejdříve, a to zpracováním projektové dokumentace. Hotovo bude nejpozději koncem roku 2023. Projekt by měl být financován pomocí dotací čerpaných v rámci výzvy programu IROP 2021–2027. Pokud bude smlouva ukončena ze strany statutárního města Liberec dříve než za 50 let, bude zůstatková hodnota vložené investice Libereckému kraji vrácena.
„V současné ekonomicky složité situaci jsme původně zvažovali, že tento cenný majetek město nabídne Libereckému kraji k prodeji. Nakonec jsme ale zvolili cestu dlouhodobého bezplatného zapůjčení, protože se domníváme, že tím mimo jiné posílíme vzájemné oboustranné partnerství, které budeme v následujících měsících a letech potřebovat více než kdykoliv v minulosti. Tímto vstřícným krokem vysíláme signál, jak velmi nám záleží na intenzivní a úzké spolupráci mezi městem Liberec a Libereckým krajem. A věřím, že takto to vnímají i jeho představitelé, protože nás čeká spousta dalších společných úkolů i náročných rozhodnutí v zájmu všech občanů,“ uvedl ke spolupráci primátor města Liberec Jaroslav Zámečník.
„Objekt v ulici Zeyerova je pro činnost základní školy dispozičně vhodný, má dostatečnou kapacitu, umožní škole rozvoj a také jí poskytne adekvátní zázemí, jako jsou hřiště, pozemky nebo parkovací plocha,“ dodal Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.
Významnou výhodou je umístění objektu v rámci širšího centra Liberce s dobrou dopravní dostupností. Je zde dostatek prostoru pro přivážení dětí auty, pro parkoviště včetně míst pro imobilní osoby a také vybudovaný samostatný pruh pro vyložení školáků. Díky rekonstrukci se navýší kapacita na 220 žáků.