Z miliardového projektu Čistá Jizera je prostavěna již asi třetina
- 22. 04. 2010 12:10
- Rozvoj
Projekt Čistá Jizera, který řeší odkanalizování pěti měst okresu Semily, je v současnosti prostavěna zhruba jedna třetina z miliardy korun. V závěru minulého týdne se krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Jaroslav Podzimek), Ivana Vráblíková ze Státního fondu životního prostředí, Vladimír Mastník, starosta Lomnice n. P., Milan Hejduk, předseda Vodohospodářského sdružení Turnov, Vladimír Bělonohý, vedoucí odboru investic MěÚ Semily, a zástupci stavebních firem Subterra Praha a sdružení SaD, Severočeských vodovodů a kanalizací seznámili na místě s pracemi ve dvou městech – v Lomnici nad Popelkou a v Semilech.
„Chceme tímto způsobem na konkrétních místech zástupcům fondu, kraje i obcí ukázat, v jaké kvalitě se staví, přiblížit problematiku jednotlivých měst, ukázat na problémy i na to, jak je řešíme,“ uvedl Milan Hejduk, předseda Vodohospodářského sdružení Turnov (VHS), které je investorem projektu Čistá Jizera.
„Současná kvalita vody v říčkách tohoto regionu, jako jsou Popelka a Oleška není nejlepší, proto věřím, že stav díky těmto vodohospodářským stavbám a nové čistírně odpadních vod v Lomnici nad Popelkou se v dohledné době změní hodně k lepšímu,“ poznamenal Jaroslav Podzimek.
Lidé podle Milana Hejduka stavební ruch v pěti městech vnímají různě. V okolí stavenišť ne vždy a hned může být uklizeno, někdy občany trápí bláto, jindy prach či hukot strojů.
„Snažíme se postupovat co nejšetrněji, ne vždy to samozřejmě jde. Vnímám i nervozitu v některých městech, která často souvisí s blížícími se komunálními volbami a rozkopané ulice jsou dobrým terčem některých kritiků. Tady je třeba si uvědomit, že jde o největší investici, která kdy do Pojizeří přišla a že jednotlivá města by potřebnou částku na nové kanalizace jen složitě dávala dohromady a zadlužila by se na další desetiletí,“ přiblížil Hejduk.
Ten vyzval občany k trpělivosti, nová kanalizace je potřeba. Kromě ní dostanou ulice nové povrchy, města investují i do nového osvětlení, laviček ad. Životní prostředí a komfort ve městech se zlepší. Ale až za rok na podzim, kdy budou práce ve všech městech ukončeny.
Účastníci setkání navštívili jako první čistírnu odpadních vod v Lomnici nad Popelkou. Celkové náklady na její rekonstrukci se vyšplhají na necelých 50 mil. Kč, stavbaři jsou nyní asi na polovině této částky. Čistírna bude mít úplně novou technologii z kvalitních materiálů, jedna čistící linka je již celá dokončena, vše zde má být hotovo na konci září.
„Je to poslední čistírna odpadních vod v obci sdružené do VHS, která ještě neprošla rekonstrukcí. Kromě nové technologie bude provoz plně automatizovaný, obsluha tu bude pouze ve všedních dnech, jinak bude vše řízeno dálkově pomocí počítače,“ řekl Milan Hejduk.
Z ČOV v Lomnici se zástupci fondu, firem a obcí přesunuli na dvě staveniště přímo ve městě. V Lomnici nad Popelkou bude rekonstruováno celkem 14 kilometrů sítí, dnes je hotova víc než jedna třetina. Z Lomnice se účastníci setkání přesunuli do Semil, resp. Bítouchova, kde vzniká nová kanalizace. Odtud jejich cesta vedla k dalším výkopům u semilského nádraží. Také v Semilech jsou práce zhruba ve třetině.
„Musím konstatovat, že výběr stavebních firem v Lomnici nad Popelkou i v Semilech byl šťastný. Obě firmy se snaží, problémy jsou řešeny okamžitě a vstřícně. Především v Semilech, kde jsme vloni rozkopali centrum města a letos v tom budeme pokračovat, jsme se stavební firmou opravdu velmi spokojeni,“ shrnul Milan Hejduk. Práce v Lomnici prování firma SUBTERRA a.s., Praha, v Semilech staví sdružení firem - SaD, v. o. s. Jablonec n. N. & Radomil Pittner Česká Lípa.
Projekt Čistá Jizera řeší výstavbu nových a rekonstrukci stávajících kanalizačních řadů, výstavbu nové vodovodní sítě a generální opravu čistírny odpadních vod v Lomnici nad Popelkou. Vodohospodářské sdružení Turnov na akce Čistá Jizera I (Turnov, Semily, Jilemnice) a Čistá Jizera II (Rokytnice nad Jizerou, Lomnice nad Popelkou) získalo ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) celkem 540 milionů korun (v loňském roce šlo o největší projekt, který byl ze strany SFŽP v České republice reálně financován). Jde o největší sumu peněz, která kdy do Pojizeří najednou putovala. Další část potřebných nákladů na stavbu je hrazena z 300 milionového úvěru od České spořitelny, resp. desítek milionů z rozpočtů jednotlivých měst. Města přispívají opravdu nemalými částkami. V Turnově je to 79 mil. Kč, v Semilech 59 mil. Kč, v Lomnici nad Popelkou 61 mil. Kč, v Jilemnici 18 mil. Kč a v Rokytnici nad Jizerou 38 mil. Kč.
Na území okresu Semily projekt Čistá Jizera zahrnuje celkem 73 kilometrů nových kanalizací a zhruba 11 kilometrů vodovodů. Nově bude na kanalizaci napojeno 2500 nemovitostí. Časový rozsah prací je stejný - až na Jilemnici - ve všech městech: zahájení 14. dubna 2009, ukončení 30. září 2011 (v Jilemnici 30. září 2010). Dozor a řízení projektu ve všech pěti městech má na starosti SGS Czech Republic, s. r. o., K Hájům 1233/2, 155 00 Praha 5.
Podrobnosti o celém projektu jsou postupně zveřejňovány na internetových stránkách www.vhsturnov.cz v sekci „Čistá Jizera“.
Vodohospodářské sdružení Turnov vzniklo v roce 1995, kdy první obce spojily své síly v péči o vodohospodářský majetek. Sdružení převzalo privatizovaný majetek tehdejšího státního podniku Vodovody a kanalizace Turnov. V současné době provozování vodohospodářského majetku VHS Turnov smluvně zajišťuje akciová společnost Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK, a. s.) Teplice, závod Liberec, Integrovaný závod Turnov.
Členské obce VHS: Turnov, Ohrazenice, Přepeře, Rakousy, Troskovice, Kacanovy, Olešnice, Vyskeř, Malá Skála, Semily, Lomnice nad Popelkou, Jilemnice, Rokytnice nad Jizerou, Líšný, Loučky, Rovensko pod Troskami, Tatobity, Žernov, Ktová, nejnověji také Benecko, Benešov u Semil a Chuchelna.
Sídlo VHS: Antonína Dvořáka 287, 511 01 Turnov, tel. 481 313 481, 481 3
12 206, fax 481 312 205, www.vhsturnov.cz
Pro VHS:
Pavel Charousek
AGENTURA TvA
tiskový servis, mediální poradenství, fotografie, reklama
tel. 481 32 17 18, 603 377 157