Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Vznikla Filmová kancelář Český ráj, jděte s dětmi za pohádkou
- 29. 03. 2013 14:22
- Rozvoj
Tradice českého filmu sahá až k počátkům světové kinematografie. Moderní filmové společnosti i profesionální ateliéry v Čechách existovaly již začátkem 20. století a některé české filmy se mezinárodně proslavily dokonce ještě před příchodem zvuku. Ve 30. letech 20. století byly navíc vybudovány barrandovské ateliéry - ve své době nejmoderněji vybavené studio v Evropě, které se stalo symbolem českého filmového průmyslu. Česká republika je a vždy byla filmovou zemí. Vzpomeňme tzv. novou vlnu 60. let, která vyústila v oscarové Ostře sledované vlaky, nebo úspěšné filmy polistopadové v čele s dalším oscarovým Koljou. České filmy mají své stálé příznivce v podobě domácích diváků. Česká republika je zajímavou destinací pro filmaře.
Pomineme-li Prahu a města typu Telče či Českého Krumlova, patří Český ráj na mapě filmových míst naší republiky k nejvyhledávanějším. V loňském roce vznikla pod patronací Sdružení Český ráj rozsáhlá studie, která mapuje všechny filmy a pohádky natáčené v Českém ráji. Jsou jich desítky a známých natáčecích míst je přes čtyři desítky.
„V současné době jsou výstupy ze studie, kterou vyhotovil novinář Pavel Charousek, zpracovávány na internetové stránky regionu Český ráj. Vedle přehledu filmových míst a filmů zde návštěvník najde také tipy na putování za nejznámějšími filmy a pohádkami, které v Českém ráji vznikly,“ uvedla Pavla Bičíková, projektová manažerka Sdružení Český ráj. Podle ní právě ohlas na tuto novou turistickou nabídku vedl k myšlence založení Filmové kanceláře Českého ráje.
Bohemian Paradise Film Office (Filmová kancelář Český ráj) je projektem Sdružení Český ráj, jehož cílem je propagace a rozvoj turistického regionu Český ráj v oblasti cestovního ruchu. Hlavním úkolem kanceláře je propagovat Český ráj prostřednictvím filmu, zajišťovat tzv. filmovou turistiku a podporovat filmové aktivity v tomto regionu. Filmová kancelář nabízí asistenci filmovým produkcím při vyhledávání vhodných lokalit, zajímavých exteriérů, interiérů a při zajištění nezbytných povolení k natáčení. Silnou stránkou kanceláře je výborná znalost lokalit, možností regionu a subjektů v regionu. Kancelář usnadní a urychlí komunikaci s místními subjekty.
Pozn.: Sdružení Český ráj se v současné době také stalo partnerem projektu CzechTourism Filmový turismus– produkt cestovního ruchu, který bude CzechTourism podávat do lntegrovaného operačního programu, prioritní osy4 a - Národní podpora cestovního ruchu Cíl Konvergence a prioritní osy 4 b - Národní podpora cestovního ruchu Cíl Regionální konkurenceschopnost a zaměstnanost.
Další informace jsou na těchto internetových stránkách:
http://www.filmcommission.cz/film-friendly-regiony/detail/id/14/lg/cs
http://www.facebook.com/pages/Czech-Film-Commission/498549023504598?ref=hl
Kontakt:
Bohemian Paradise Film Office - Sdružení Český ráj
Antonína Dvořáka 335, 511 01 Turnov
Pavla Bičíková, telefon: 733 141 983, 481 540 253
e-mail: bicikova@cesky-raj.info
STUDIE ZA FILMEM A POHÁDKOU DO ČESKÉHO RÁJE
V Českém ráji byly natočeny desítky českých a zahraničních pohádek a filmů.
Trosky lákaly již v dávných dobách, čedičové homole byly osídleny od pravěku. Před staletími tu vznikl hrad, který na čas ovládli i loupeživí rytíři a dodnes se traduje, že je v podzemí pod ním ukryto zlato z klášterů, které rytíři vyloupili. V posledních staletích je hrad už jen zříceninou viditelnou zdaleka. Možná proto se také stal oním symbolem Českého ráje, možná proto tak přitahuje. I filmaře.
Znáte jednu z nejhezčích českých pohádek PRINC A VEČERNICE? Vzpomínáte, jak princ Velen bojuje o Večernici se zlým čarodějem Mrakomorem v podání Radka Brzobohatého? Trosky v záběrech určitě poznáte.
Jako kulisa mnohokrát filmařům posloužil Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Až sem přijdete, určitě si připomenete pohádku RUMPLCIMPRCAMPR nebo další pohádky a filmy, ve kterých si statek zahrál – jmenujme například ZVON JMÉNEM LUKÁŠ.
Jen pár kilometrů od zmíněného Dlaskova statku se nachází zřícenina hradu Frýdštejn. Zde se natáčely záběry další oblíbené české filmové pohádky O PRINCEZNĚ JASNĚNCE A LÉTAJÍCÍM ŠEVCI. Hrad tentokrát posloužil jako sídlo čarodějnic. Na dohled z hradní věže Frýdštejna je zámek Sychrov – určitě znáte ZLATOVLÁSKU a NESMRTELNOU TETU, ne?
Začátkem 70. let na Hrubé Skále a v okolním skalním městě filmaři točili známou pohádku PRINC BAJAJA s krásnou Magdou Vášáryovou a Ivanem Palúchem v hlavních rolích. Kromě hruboskalského zámku se točilo i u rybníku Věžák, u hradu Valdštejn a také na Kopicově statku, jedné z nejvýznamnějších památek lidové architektury v naší zemi. Stavba stojí o samotě mezi Valdštejnem a Hrubou Skálou, v minulém století zde žil hospodář jménem Vojtěch Kopic. Ten do blízkých skal vytesal postavy z českých dějin. Najdete tu kněžnu Libuši, Karla IV. i Tomáše Garrigue Masaryka. Úchvatná galerie, která stojí za návštěvu. Kopicův statek si zahrál i v dalších pohádkách a filmech, jako je NESMRTELNÁ TETA, PRINC A VEČERNICE, filmové drama z období třicetileté války PSÍ KŮŽE, natáčel se tu i seriál PRIMA SEZÓNA.
Vzpomeňme i na jeden rodinný a jeden hudební film. Oba jsou ve svém žánru již doslova kulturní. „Žluťásku, žluťásku, čičorečko,“ zpívají dvě holky a točí se na kolotoči. Kde to je? Přece ve Vesci u Sobotky. Hudební film ze 70. let se jmenuje, PŘIJELA K NÁM POUŤ. V dětských rolích jistě poznáte spoustu současných renomovaných českých herců a hereček.
Asi nejvíc Český ráj proslavila rodinná komedie JAK DOSTAT TATÍNKA DO POLEPŠOVNY. Malý Vašek, co si v prvním díle (JAK VYTRHNOUT VELRYBĚ STOLIČKU) sám našel svého tátu, přijíždí na prázdniny k dědovi. Ožívá zde spousta českorajských zákoutí: Hruboskalské skalní město, náves ve Vesci, kterou projíždí slavná hasičská stříkačka Máňa, která se vždy na každé soutěži umístí poslední. Slavný je i rybník Vidlák, když do něho pošťák v podání Petra Nárožného vletí na Babetě. Vzpomínáte, jak maminka v podání Jany Preissové jedno ráno objeví malého Vaška s tátou na skále nad rybníkem a křičí na ně, že tohle si teda opravdu nedomluvili? Kde je ta skála a ten rybník? Jde o přesně to místo, kde princ Bajaja rozmlouvá se svým koněm. Rybník Věžák…
Informace o všech filmech natočených v Českém ráji, o filmových místech, tipy na výlety najdete na www.ceskyrajdetem.cz
Kontakty:
► Předsedkyně Sdružení Český ráj:
- PhDr. Hana Maierová, tel.: 481 366 223, h.maierova@mu.turnov.cz
► Ředitel Sdružení Český ráj:
- Ing. Jiří Lukeš, tel.: 739 611 493, lukes@cesky-raj.info