Vzkaz pořadatelů evropské olympiády mládeže 2011 v Libereckém kraji: Jsme připraveni!

• 07. 12. 2010 16:53

"Jsme připraveni!" - takový vzkaz vysílají dva měsíce před zahájením 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF) 2011 v Libereckém kraji organizátoři soutěže. Tři pořadatelská města - Liberec, Jablonec nad Nisou, Kořenov-Rejdice - i sedm areálů se už chystají na příjezd více než 1 500 účastníků ze 46 zemí Evropy.

Evropská olympiáda mládeže se uskuteční v termínu 12.-19. února 2011 a její aktéři si v osmi tradičních disciplínách mezi sebou rozdělí 216 medailí. "Jsme skoro u cíle tříleté intenzivní práce na přípravách tohoto festivalu. Už zbývá pouze jediné - celou akci uspořádat. Společně s organizačním výborem pevně věřím, že úspěšně zvládneme i ten poslední krok. Rád bych v této souvislosti poděkoval všem našim partnerům za dobrou a bezproblémovou spolupráci a především vedení Libereckého kraje za jeho všestrannou podporu," říká Vladimír Richter, předseda správní rady obecně prospěšné společnosti EYOWF 2011.

Liberecký kraj schválil na uspořádání festivalu dotaci 126,8 milionů korun. Poté, co se podařilo vyjednat českým europoslancům podporu této soutěže u Evropské unie ve výši dvou milionů eur (zhruba 50 milion korun), se zpátky do krajského rozpočtu vrátí částka 45 milionů korun - osm milionů letos prostřednictvím grantových fondů, 37 milionů příští rok. Zbývajících prostředky váže Evropská unie v rámci přidané hodnoty festivalu na uspořádání akce Evropa v srdci Evropy pro studenty středních škol regionu a organizaci mezinárodní konference Evropa-mládež-olympismus.

"Vedení Libereckého kraje dostává průběžné zprávy o přípravách EYOWF 2011 a vnímá veškeré pozitivní informace o jejich úrovni ze strany Českého olympijského výboru, Asociace evropských olympijských výborů nebo dalších institucí. Důležitý je také fakt, že kraj si udržuje kontinuální kontrolu nad financováním této akce, které je transparentní a v souladu se schváleným rozpočtem, a kontroluje i jednotlivá výběrová řízení. Jsem přesvědčen, že tato soutěž rozhodně neskončí finančním schodkem a že naopak pomůže navrátit důvěru veřejnosti v pořadatelství sportovních soutěží tak, jak tomu bylo i v případě olympiády dětí a mládeže počátkem letošního roku," je přesvědčen Stanislav Eichler, hejtman Libereckého kraje.

Pozitivní signál do Evropy

Ve druhé polovině listopadu podstoupili pořadatelé EYOWF 2011 dosud největší a nejkomplexnější mezinárodní zkoušku své připravenosti. V tomto "horkém" diplomatickém týdnu byl klíčový především závěrečný seminář se zástupci všech evropských olympijských výborů, jejichž země budou startovat na tomto festivalu. Podle oficiálních přihlášek se EYOWF 2011 zúčastní 1529 aktérů ze 46 evropských zemí - chybět budou pouze zástupci Ázerbájdžánu, Malty a Portugalska. Nejpočetnější výpravu se 102 účastníky vyšle Česká republika, za ní následují Švýcarsko se 101 a Rusko s 99.

"Hlavním posláním tohoto semináře bylo přesvědčit a ubezpečit zahraniční delegáty o tom, že příprava festivalu 2011 byla prakticky dokončena a že v této fázi čekají už jen drobná logistická či technická doladění. Myslím, že tento cíl se podařilo jednoznačně splnit a že jsme vyslali do Evropy pozitivní signál, neboť ohlas všech účastníků jednání byl spontánní a velice kladný," komentuje Roman Kumpošt, prezident organizačního výboru, hlavní výsledek této schůzky.

Více než osmdesát účastníků čerpalo v Liberci především veškeré potřebné informace o festivalu a jeho průběhu - nejen prostřednictvím prezentací jednotlivých sekcí, ale vůbec poprvé také na vlastní oči v reálném prostředí. Seznámili se s areály, jejich zázemím, ubytovacími kapacitami i další související infrastrukturou.

"Zástupci národních olympijských výborů oceňovali nejen kvalitu semináře, ale zejména nasazení, motivaci a připravenost celého organizačního týmu, jehož nízkým věkovým složením i výkonností byli příjemně překvapeni.Velice dobře hodnotí kompaktnost celého projektu EYOWF 2011 a snadnou dostupnost jednotlivých míst. Pozitivně vnímají fakt, že všichni účastníci budou ubytovaní ve společné olympijské vesnici v Harcově, což v historii festivalů nebývalo pravidlem, a že areály - snad s výjimkou Rejdic - leží blízko sebe. Víme, že jsme laťku nasadili hodně vysoko, a uděláme vše pro to, abychom ji i v únoru 2011 udrželi vysoko," popisuje Kateřina Nyčová, výkonná ředitelka organizačního výboru.

Oheň do Liberce přiletí z Řecka

V únoru příštího roku se stane Liberec alespoň na čas symbolickým hlavním městem olympijské diplomacie. Svou účast na slavnostním zahájení festivalu potvrdil i prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Během svého pobytu v Libereckém kraji navštíví také některá sportoviště.

"Účast prezidenta MOV Jacquese Roggeho je pro nás obrovskou poctou. Nepochybně v tom sehrála roli skutečnost, že současný prezident MOV byl v 90. letech minulého století zakladatelem těchto mládežnických festivalů. Další důležitou událostí v Liberci pro nás bude zasedání výkonného výboru Asociace evropských olympijských výborů. Navíc právě prezident této asociace Patrick Hickey přijal před nedávnem nabídku pořadatelů EYOWF 2011 a stal se čestným prezidentem organizačního výboru," uvádí Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru.

Oheň, který vzplane při úvodním ceremoniálu EYOWF 13. února 2011 v liberecké Tipsport areně, bude pocházet z památných míst, která psala historii světového sportu. Na stadionu Panathinaiko, vybudovaném roku 566 před naším letopočtem a známém jako dějiště prvních novodobých olympijských her 1896, slavnostně zažehnou zástupci Řeckého olympijského výboru plamen, který uloží do tří speciálních schránek. Ty dopraví letecky do České republiky delegace složená z členů ČOV, Libereckého kraje a organizátorů festivalu.

Kontakt pro bližší informace:

Vladimír Zemánek

koordinátor komunikace