Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Vzácní obojživelníci mají nové domovy

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 23. 10. 2018 00:00
  • Rozvoj
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Liberecký kraj nechal v přírodních památkách na Českolipsku vybudovat celkem 40 tůní. Mají zlepšit kvalitu prostředí zejména pro chráněnou kuňku ohnivou, ale přispějí i k zadržování vody v krajině.

Jednou z povinností Libereckého kraje je pečovat o přírodní rezervace a památky na svém území.  Patří k nim i tři rybniční soustavy v okolí České Lípy. Tyto rybníky – Cihelenské, Manušické a Stružnické – a jejich okolí jsou chráněny jako významné stanoviště vzácné žáby, kuňky ohnivé, ale i mnoha dalších druhů obojživelníků, plazů, ptáků či vážek.

Na jaro roku 2019 jsou pro všechny vybrané druhy připraveny na Cihelenských a Manušických rybnících desítky různě velkých a tvarovaných tůní. „Je příjemným překvapením, že drtivá většina nových tůní se i v takto suchém roce začíná hned plnit vodou. Doufáme, že k jejich naplnění brzy přispějí i srážky, a tyto plochy tak pomohou nejen živočichům, ale i tolik potřebnému udržení vody v krajině,“ uvedl Jiří Löffelmann, člen Rady Libereckého kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Tůně jsou součástí komplexního projektu k podpoře populací kuňky ohnivé v přírodní památce Cihelenské rybníky a přírodní památce Manušické rybníky. Projekt také zahrnuje kácení náletových dřevin tak, aby byly osluněné břehy stávajících rybníků i tůní, a kosení rákosin či podmáčených luk.

Celkové výdaje projektu jsou 2.523.000 korun. Liberecký kraj však byl i v tomto případě, podobně jako u obnovy 12 významných alejí v našem kraji, úspěšným žadatelem o podporu z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020. „Podporu, která v tomto případě činí 100 % způsobilých výdajů projektu, tedy 2.410.000 korun, se podařilo získat bez komplikací a průtahů, a proto mohlo hloubení tůní a kácení začít už letos na podzim,“ upřesnil Jiří Löffelmann a dodal:  „V současné době Liberecký kraj připravuje podobný projekt na Stružnických rybnících a v nivě Ploučnice za Českou Lípou.

Kuňky nejsou v Libereckém kraji plošně rozšířeny, jako např. ropuchy obecné nebo skokani hnědí. Žijí jen na několika místech v Českém ráji, v tůních v nivě Ploučnice a Šporky a právě na rybničních soustavách na Českolipsku. Jsou totiž dost náročné na podobu vodních ploch, které jsou „ochotné“ osídlit. Jsou to výhradně mělké a zarostlé stojaté vody, které musí být také dobře osluněné. To však v současné době splňuje málokterý rybník, a tak jsou pro kuňky významným stanovištěm i tůně. Zajistí příznivé prostředí pro kuňky, i když jim podmínky v rybnících nebudou nakloněny (vypuštění, přerybnění, zastínění apod.).

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky