Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Výtvarník Pačinek láká na Skleněnou zahradu i Křišťálový chrám

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 14. 12. 2020 16:56
  • Cestovní ruch
  • Kultura

Sdílet článek

Nejen v České republice, ale i daleko za jejími hranicemi znají milovníci umění výrobky severočeského skláře Jiřího Pačinka. Příběh jeho značky se začal psát v 90. letech minulého století, kdy Pačinek coby sklářský novic přišel po svém vyučení na sklářském učilišti v Novém Boru do sklárny v Chřibské.

Zde se postupně zdokonalil v práci a své zkušenosti dál prohluboval jako mistr dílny v legendární umělecké sklárně AJETO Lindava, kterou spolu s Petrem Novotným, architektem Bořkem Šípkem a svými spolupracovníky pomáhal budovat a založit v roce 1994.

Zde pracoval s umělci, architekty a designéry té doby, což ho předurčilo a zároveň inspirovalo k vyprofilování a založení vlastní umělecké značky Pačinek Glass, která je v současnosti významným aktérem na sklářské scéně.

V roce 2008 založil Jiří Pačinek, jeden z nejznámějších současných českých uměleckých sklářů svoji první sklárnu v Lindavě. V roce 2015 pak vznikla druhá sklárna v Kunraticích u Cvikova, kam od března 2020 koncentruje všechny své sklářské aktivity.

„Jiří Pačinek, jeho rodina a kolegové udělali ze svého sklářského areálu vyhledávané turistické místo. Je za tím obrovský kus práce a samozřejmě sklářského mistrovství, které lidé jezdí obdivovat,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Návštěvníci si mohou prohlédnout huť, brusírnu a prodejní vzorkovnu a magickou Skleněnou zahradu. Ta je přístupná celoročně ve dne i v noci, kdy je nasvícena a záplava tvarů, barev a optických iluzí zavede doslova do jiného světa.

Mimořádným zážitkem při návštěvě sklárny je bezpochyby prohlídka Křišťálového chrámu, který za souhlasu a spolupráce obce a cvikovské farnosti Cvikov vznikl v kunratickém kostele Povýšení svatého Kříže. Tato kulturní památky totiž díky skláři Pačinkovi získala nové poslání a funkci jako unikátní galerie a stálá expozice moderního skla.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky