Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Výstava v turnovském muzeu přiblíží minerály z horských masivů
- 26. 06. 2023 13:09
- Kultura
- Rozvoj
Nerostné bohatství horských masivů. Tak se jmenuje výstava, která v turnovském Muzeu Českého ráje začne ve čtvrtek 29. června. Jak již název napovídá, představí se zde nerostné bohatství vázané na horské oblasti.
„Muzeum Českého ráje je významnou institucí, známá svou mimořádnou sbírkou minerálů z celého světa. Výstava bude jistě přitahovat pozornost odborníků i laické veřejnosti,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Minerály z nitra horských masivů patří totiž mezi nejkrásnější ukázky minerálů vůbec. Jsou natolik atraktivní a ceněné, že alpským strahlerům a sběratelům stojí za to riskovat životy při jejich vyhledávání a dobývání. Jejich vznik se bezprostředně pojí se zrodem pohoří a vzhled samotných krystalů jako kdyby odrážel estetičnost horské krajiny.
Na výstavě se objevují minerály převážně z Alp, ale i dalších pohoří. Nejvíce vzorků pochází z alpských žil, které jsou nejvýznamnější a sběratelsky nejatraktivnější. Jsou známé především díky nádherným ukázkám minerálů, zvláště odrůd křemene, které mohou narůst do značných rozměrů v obrovských dutinách označovaných jako krystalové sklepy. V nich vznikají také další minerály.
„Radost z nálezu velké dutiny nebo krásného krystalu je neskutečná, ale v Alpách bývá až příliš často vykoupena cennou nejvyšší. Finanční hodnota krystalů není tedy ovlivněna pouze jejich krásou, ale také vysokou mírou rizika spojeného s jejich dobýváním v nebezpečném terénu. Kromě Alp se vyskytují klasická naleziště alpských žil také v pohořích Himálaj, Pamir a Ural. V Čechách se objevují četné oblasti alpské mineralizace v Jeseníkách a například krystaly epidotu z lokality Pfarrerb u Sobotína patří k nejlepším na světě,“ doplnil Jan Bubal, geolog a mineralog turnovského muzea.
Výstava umožní shlédnout jedinečnou kolekci minerálů pocházejících ze sbírek Moravského zemského muzea v Brně, Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a od soukromých sběratelů.
Galerie
Další aktuality
Memorandum o Ještědu otevírá kraji možnost koupě objektu. Doba k jednání s Českými Radiokomunikacemi se prodlouží
- 11. 12. 2024
- Kultura
- Majetek a investice