Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Výstava Symbiosis představuje sklo a šperk studentů Technické univerzity

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 24. 01. 2024 12:37
  • Kultura
  • Rozvoj

Sdílet článek

Prezentaci ateliéru skla a šperku liberecké Technické univerzity představuje výstava s názvem Symbiosis, kterou chystá Severočeské muzeum v Liberci. Název vystihuje programový́ koncept mezioborové spolupráce tohoto ateliéru. Koncept propojení oborů skla a šperku vznikl před 20 lety na Katedře designu při Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci.

„Severočeské muzeum spolupracuje s Technickou univerzitou dlouhodobě. Vzhledem k tomu, že se ve svých výstavách věnuje také tradičním průmyslům našeho kraje, je výstava, zaměřená na sklo a šperk logickým krokem,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Symbióza těchto dvou výtvarných disciplín propojuje netradiční umělecko-řemeslnou činnost s vědecko-výzkumnými aktivitami v rámci bakalářského studia oboru Návrhářství a magisterského studia Design – textil, oděv, sklo, šperk.

Pro své tvůrčí projekty mohou studenti využívat špičková vývojová a výzkumná centra napříč univerzitou. Katedra designu se nachází v samém srdci sklářského regionu střední Evropy v Jablonci nad Nisou. Spojení oboru skla a šperku je reakcí na tradici sklářského a bižuterního průmyslu Jablonecka, která trvá od 16. století.

Výstava představuje výběr z tvorby studentů napříč všemi ročníky a ukázku z volné tvorby čtyř výtvarníků, kteří v současné době působí v ateliéru skla a šperku – Ludmily Šikolové, Jany Válkové Střílkové, Martina J. Pouzara a Václava Řezáče. K vidění je nekonvenční tvorba autorského šperku, šperk na hranici skleněného objektu, skleněné plastiky, pohybující se v oblasti abstraktního umění, ale také oddělené přístupy obou výtvarných oborů.

Výstavní koncept Symbiosis jako prezentace ateliéru se poprvé objevila loni v březnu v Českém centru v Mnichově jako součást mezinárodní přehlídky Munich Jewellery Week 2023. Nyní se studenti a vybraní pedagogové představují ve vestibulu Severočeského muzea. Vernisáž se koná 24. ledna od 18 hodin, výstava potrvá do 9. června.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky