Výstava na kraji se ohlíží za loňským festivalem Crystal Valley Week a zve na letošní ročník

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

• 12. 08. 2024 14:21

Druhý ročník sklářského festivalu Týden Křišťálového údolí aneb Crystal Valley Week přibližuje nová výstava ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje. Na barevných snímcích si návštěvníci prohlédnout zajímavé a emotivní okamžiky loňské přehlídky. Expozice současně láká do Liberce na blížící se Crystal Valley Week 2024, který se uskuteční na konci srpna.

Autorem více než čtyř desítek velkoformátových snímků je liberecký fotograf Matyáš Gál, doplňují ho reportážní fotografie Jiřího Částky a Zdeňka Dama. Na fotografiích uvidí návštěvníci část z akcí festivalu Crystal Valley Week 2023, mohou si tak připomenout jejich atmosféru.

„Jde například o velkoplošnou malbu skleněného draka na zdi domu v Metelkově ulici, která loňský festival provázela. Na sklářskou tradici kraje upozorňuje na v centru Liberce stále. Velmi emotivní je na fotkách i festivalový výlet do Hrádku nad Nisou, kde v budově takzvané Müllerovy hrobky návštěvníky doslova uchvátila sklářská instalace Beaty a Daniela Vágnerových,“ uvedl ředitel projektu Crystal Valley David Pastva. „Letošní ročník naší sklářské přehlídky bude ještě obsáhlejší. Věnujeme se tematicky 300. výročí výroby skleněných lustrů na severu Čech, takže symbolem festivalu jsou Světlonošky, pohádkové světlušky, které nesou svá světélka v lucerničkách.“

Expozici doplňují skleněná díla, je mezi nimi například lucerna s mozaikou inspirovanou právě motivem světlušek. Přímo pro festival ji vytvořila tanvaldská sklářka a mozaikérka Martina Josífek Zelinková. Svou sklářskou tvorbu představí na akci Křišťálového údolí vůbec poprvé jeho zbrusu nový člen, sklárna Jaroš, která má dvě nové hutní pec, ale i prodejnu skla a kavárnu v obci Husa u Sychrova.

Čtyři skleněné objekty poskytlo na výstavu liberecké studio Salansky, které během letošního festivalu pořádá den otevřených dveří a představí svou novou kolekci.

K vidění jsou i křišťálové ověsy, ze kterých vznikají náročně zdobené lustry, poskytla je rodinná firma Artcrystal Tomeš z Jablonce nad Nisou. Právě jeden z jejich velkých lustrů z její produkce bude během letošního festivalu viset na nečekaném místě uprostřed města.

Další vystavená díla jsou například ze sklárny Pačinek v Kunraticích, sklárny Jílek v Kamenickém Šenově, od sklářského výtvarníka Ricarda Hoineffa nebo z rodinné společnosti Decor by Glassor z Liberce. Většina z nich se i letos aktivně podílí na přípravách festivalu.

Na výstavě je také ke shlédnutí video, které přibližuje zásadní momenty libereckého festivalu včetně velké módní show v tramvajovém depu.

Vernisáž výstavy se koná v pondělí  12. srpna od 16 hodin. Kromě Davida Pastvy promluví také Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

„Konec léta bude v Liberci patřit sklu, šperku a bižuterii. Na Crystal Valley Week si lidé zvykají jako na festival, který do Liberce patří.  Já se sama chystám na mnoho festivalových akcí. Těším se třeba do Botanické zahrady na floristickou show spojenou se sklářskou tvorbou, nebo do Liebiegova paláce, který bude celý patřit jednomu tématu, a to českému granátu v mnoha podobách. Také mě lákají všechny tři chystané módní show.“

Výstava Ohlédnutí za Crystal Valley Week 2023 trvá do 30. srpna, vstup je zdarma.

Týden Křišťálového údolí (Crystal Valley Week) je velká letní přehlídka skla, šperku a bižuterie, kterou už nad druhém ročníku navštívilo na 25 000 lidí nejen z České republiky, ale i z dalších evropských zemí. Představí na 25 místech města, nejen v centru, ale například i ve Vratislavicích. Kromě stálého programu, výstavy, ukázek výroby a sklářských workshopů nabídne i komentované prohlídky, představí mistry ve svém oboru i mladé talenty,

Podrobný program festivalu je už dnes k dispozici na jeho webových stránkách www.crystalvalleyweek.cz, další informace najdou návštěvníci i na facebookovém a instagramovém profilu Visit Crystal Valley.

Křišťálové údolí (Crystal Valley) je oblast světově jedinečné koncentrace a pestrosti sklářské, bižuterní, kamenářské a šperkařské tvorby a výroby. Crystal Valley je založeno na dokonalém tradičním řemesle a umu místních lidí, které představuje veřejnosti.

Značku Křišťálového údolí prezentuje Agentura regionálního rozvoje Libereckého kraje jako zásadní lákadlo pro místní i turisty z Česka a zahraničí. Kraj je oblíbenou turistickou oblastí, každoročně do něj proto míří tisíce návštěvníků za přírodou a sportem, má ale především unikátní postavení právě ve světě uměleckého skla, bižuterie a šperku. Napříč Libereckým krajem je totiž více než 160 sklářských, bižuterních a šperkařských firem, živnostníků, muzeí a škol, ti všichni by měli být oblíbeným turistickým cílem. Snahou je podporovat tradiční tvůrce, ale také ukázat jejich práci návštěvníkům v jiném úhlu pohledu, z co největší blízkosti, takříkajíc na dosah ruky. V současnosti je do Křišťálového údolí aktivně zapojeno zhruba 100 umělců a společností z celého Libereckého kraje a jeho blízkého okolí.

TZ: Crystal Valley