Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Výstava na kraji představuje klimatické hrdinky z celého světa

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 18. 11. 2024 14:37
  • Kultura

Sdílet článek

Ženy a dívky, které se dokázaly přizpůsobit problémům, které s sebou klimatická změna přináší, a to především v oblasti zemědělství, představuje výstava Klimatické hrdinky, která je k vidění na krajském úřadu v Liberci do konce listopadu. Ukazuje velkoplošné fotografie s příběhy žen z různých částí světa, od Latinské Ameriky a Asie až po Afriku.

Ve středu 25. listopadu budou na výstavě přítomny zástupkyně organizace CARE Česká republika, které návštěvníkům přiblíží, jak klimatická změna ovlivňuje životy žen po celém světě. Zájemci si budou moci vyzkoušet kvíz na toto téma s možností získání drobných dárkových předmětů.

Ženy a dívky po celém světě pociťují neúrodu, živelné katastrofy i další potíže související se změnou klimatu často více než muži. Například v Somálsku musí kvůli suchu chodit dívky až 7 hodin denně pro vodu, místo aby seděly ve školních lavicích. V Bangladéši způsobily vlny horka růst počtu nucených sňatků o 50 %, týkají se přitom dívek ve věku pouhých 11-14 let. 

Dříve mělo období setí svá data a měsíce. Nyní prší, i když pršet nemá,“ říká sedmapadesátiletá Virginie, domorodá farmářka a eko feministka, která vede svou komunitu k adaptaci na důsledky změny klimatu v Ekvádoru. „V našem společenství jsou to ženy, kdo podniká kroky.“ 

A není to jediný příklad. Jak ve své kampani upozorňuje organizace CARE, právě ženy mohou být často hybateli změn, které pomohou společnosti se změnám klimatu přizpůsobit. Například právě v oblasti, kde žije Virginie založila organizace CARE vůbec první agroekologickou školu pro ženy.

Kampaň upozorňuje, že pokud si uvědomíme, že ženy nejsou pouze oběti, ale také součástí řešení, můžeme na změny klimatu i prohlubování genderových nerovností efektivněji reagovat. Veřejnost by se proto měla nejen zasazovat o rovné zastoupení žen a mužů v klimatických orgánech, ale také podporovat takové strategie či financované sbírky a projekty, které rovnost žen a mužů zohledňují.

Kampaň organizace CARE Klimatická změna diskriminuje vznikla za podpory České rozvojové agentury.

Více informací je na odkazu www.klimatickazmenadiskriminuje.cz.
 

  • Vizuál výstavy (.pdf)
    4 MB
    18. 11. 2024 14:40

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky