Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Výroční konference bilancovala úspěšný Program Cíl 3 česko-saské spolupráce

Mgr. Langer Jiří

  • 23. 06. 2011 19:37
  • Rozvoj

Sdílet článek

 

Pod heslem „Česko-saská spolupráce spojuje sousedy na Nise“ se 20. června uskutečnila v sídle Libereckého kraje v Liberci konference Programu Cíl 3/Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce 2007-2013 mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko. Konferenci zahájil hejtman LK Stanislav Eichler (viz dokument níže).

Mezi pozvanými hosty byl náměstek ministra Ministerstva pro místní rozvoj České republiky
Michal Janeba, vedoucí Oddělení pro evropské záležitosti Saského státního ministerstva pro hospodářství, práci a dopravu Dr. Elisabeth Harder, ředitel Odboru pro evropskou územní spolupráci Ministerstva pro místní rozvoj České republiky RNDr. Jiří Horáček, vedoucí referátu pro Řídící orgán programu EU „Přeshraniční spolupráce“ Saského státního ministerstva hospodářství, práce a dopravy Stephan Brauckmann, zástupce Evropské komise DG Region pan Guus Muijzers, vedoucí oddělení Infrastruktura a rozvoj měst Saské rozvojové banky - dotační banky - (SAB) Jörg Mühlberg. A náměstek hejtmana pro evropské projekty Vít Příkaský.

„Polovina dotačního období 2007-2013 je za námi a je tedy čas se na okamžik zastavit a učinit bilanci v Programu Cíl 3/Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko,“ připomněl Vít Příkaský..

 

Od začátku dotačního období programu EU „Program Cíl 3/Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce 2007-2013 mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko“ schválil Monitorovací výbor velký počet slibných projektů. V rámci informační konference pod heslem „Česko-saská spolupráce spojuje sousedy na Nise“ představili kooperační partneři 19 projektů přeshraniční spolupráce formou výstavy a poskytly tak přímo zajímavé informace k průběhu realizace.

„Široké spektrum oblastí programu, v kterých lze získat dotaci, umožňuje realizaci přeshraničních projektů v nejrůznějších oblastech života společných příhraničních regionů. Zahrnuje oblasti infrastruktury, hospodářské spolupráce, kultury, životního prostředí a bezpečnosti. Cílem dotace je podpora vyrovnaného hospodářského, sociálního a ekologického vývoje v dotačním území a posílení soudržnosti v regionu,“ uvedl Vít Příkaský.

V prostorách konferenčního centra byla k tomuto tématu instalována výstava, která potrvá  až do 1. července 2011. Z krajského úřadu poputuje výstava ještě blíže k hranici, do Multifunkčního centra v Hrádku nad Nisou. V pondělí 11. července 2011 ve 14 hodin výstavu zahájí starosta města Martin Půta. Pro obyvatele regionu a návštěvníky zde bude přístupna do 22.července 2011.

Více informací na www.ziel3-cil3.eu, www.kraj-lbc.cz/rozvoj

 

Dokument - Příspěvek hejtmana Libereckého kraje Stanislava Eichlera

Vážené dámy a vážení pánové,

jsem velmi rád, že se společně s Vámi mohu zúčastnit výroční konference programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 – Svobodný stát Sasko a Česká republika. A jsem potěšen, že se letošní konference koná právě v Liberci.

 

Liberecký kraj má několik partnerských regionů, v Německu mezi ně patří Zemské ředitelství Drážďany, Svobodný stát Sasko.

Liberecký kraj uzavřel dne 6. dubna 2006 prohlášení o spolupráci s Vládním prezídiem Drážďany (Svobodný stát Sasko). Společně jsme realizovali projekt v rámci programu Interreg IIIa. Projekt trval do března 2008 a jeho obsahem byl především rozvoj a prohlubování přeshraniční spolupráce mezi Libereckým krajem a Vládním krajem Drážďany (v oblastech turistika, hospodářství, dopravní infrastruktura, záchranné systémy, ochrana životního prostředí, veřejná správa, zdravotnictví, sociální problematika, kultura, věda, vzdělávání a také sport.) Jednalo se především o vzájemné poznání a předání zkušeností mezi zaměstnanci Krajského úřadu Libereckého kraje a zaměstnanci Vládního prezídia Drážďany z různých odborů dle zmíněných oblastí.

Kromě zmíněných výměnných pobytů spolupracuje Liberecký kraj na několika společných projektech (Opatření proti emigraci, podpora imigrace, Přeshraniční prezentace Libereckého kraje), účastní se tradičních akcí obou regionů např. Krajských dnů a Dnů Saska.

 

Po reformě veřejné správy ve Svobodném státě Sasko v srpnu 2008 probíhá i spolupráce s Landkreisem Görlitz, který těšně sousedí s Libereckým krajem.

 

V rámci Cíle 3 spolupracujeme s Landkreis Görlitz na projektu Nová Hřebenovka. Projekt řeší kompletní proznačení všech tří základních tras Nové Hřebenovky. Dále se zabývá vytvořením informačního systému GIS, podpořen je rozsáhlou propagací projektu a informacemi na webové stránce.

 

Dalším společným projektem je projekt Společně pro zachování podstávkových domů - Zvýšení povědomí a informovanosti a projekt Management invazních druhů v Euroregionu Nisa.

 

Každoročně se koná jednání česko-saské pracovní skupiny pro územní rozvoj. Letos se jednání konalo v květnu v Karlových Varech a zástupci Krajského úřadu Libereckého kraje se jednání také účastnili. Řešena byla témata výměna informací z oblasti územního plánování a regionálního rozvoje a informace o přeshraniční spolupráci - o probíhajících projektech (projekt CROSS-DATA).

 

Liberecký kraj je také účastníkem v projektu PROINCOR, který je spolufinancován z programu Central Europe. Lead partnerem je Bautzen Innovation Centre. Projekt je zaměřen na realizaci inovačních auditů u malých a středních podnikatelů, výstupy z projektu by měly být jedním z podkladů pro přípravu koncepčních dokumentů Libereckého kraje.

 

Přesuneme-li se na rovinu Programu Cíl 3 a podíváme-li se na něj z hlediska žadatelů z Libereckého kraje, můžeme se pochlubit 24 schválenými přeshraničními projekty. Mezi úspěšné žadatele patří Liberecký kraj, obce, školy a neziskové organizace.

S některými z nich se tu dnes můžete setkat. Nejvíce projektů bylo žadatelům z Libereckého kraje schváleno v oblasti podpory, která je zaměřená na ochranu životního prostředí a ekologickou výchovu. Pro zajímavost uveďme například projekty Škola ekologicky, ve kterém celkem 9 škol na české a saské straně hranice vytvoří ekologická pracoviště zaměřená na různá témata a dojde k aktivnímu propojení práce s mládeží v rámci setkávacích dnů.

Dalším projektem zaměřeným na ekologickou výchovu je projekt obecně prospěšné společnosti Č.p. 5 v Oldřichově v Hájích Mezinárodní ekologická výchova pro školy a veřejnost. Obsahem projektu je modernizace naučné stezky, zřízení informačního stánku ekocentra, tvorba přírodovědné expozice, zavedení elektronického průvodce, vytvoření učeben ekovýchovných programů a tvorba orientačního systému a odpočinkových míst v areálu ekocentra a k tomu budou realizovány neinvestiční ekovýchovné aktivity.

 

Další projekty najdeme v oblastech podpory zaměřených na rozvoj cestovního ruchu, v oblasti dopravy, vzdělávání a spolupráci subjektů.

Vzhledem k tomu, že v srpnu 2010 zasáhly česko-saské pohraničí povodně, uvítali jsme vznik nové oblasti podpory, která je zaměřená na odstranění škod způsobených povodněmi. Řada obcí z Libereckého kraje již svůj projekt předložila a nyní se nachází v procesu hodnocení. Jedná se převážně o spolupráci hasičů a optimalizaci krizového řízení.

 

Není mým cílem jmenovat všechny projekty, které byly realizovány. Na krátké ukázce vidíte, že projekty mají význam místní, pomohly realizovat některé představy o tom, jak zlepšit život v obci nebo ve městě nebo mají dopad na rozvoj většího území.

 

Na závěr bych chtěl popřát všem mnoho úspěchů při prohlubování přeshraniční spolupráce, a žadatelům zdárnou realizaci projektů. Přeji sobě i vám, aby hranice mezi oběma zeměmi byla čím dál méně zřetelná a spolupráce na obou stranách čím dál více viditelná. Věřím, že nám v tom nadále bude přeshraniční program Cíl 3 pomáhat.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky