Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Vydejte se po stopách řemesel v regionu, tentokrát za krásami krajek

Mgr. Filip Trdla

sekretariát Ing. Květy Vinklátové, náměstkyně hejtmana, resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu

  • 23. 07. 2020 07:36
  • Kultura

Sdílet článek

Liberecký kraj není jen region sklářů, ale najde se tu i spousta mistrů tradiční rukodělné výroby, a to nejen těch skutečně šikovných, ale i opravdových nositelů stejnojmenného titulu. Jsou to ti, kteří se snaží udržet technologické znalosti a dovednosti. Ti, kteří je prezentují a předávají dalším generacím.

Takovým řemeslem je třeba krajkářství. Jedná se o výrobu ozdobné textilie, jež je tvořená z nití a někdy i z látky. Krajka se využívala a stále i využívá u stolního a ložního prádla, na výrobu doplňků k šatům, liturgických rouch, někdy i obrazů a je v neposlední řadě důležitou součástí tradičního lidového kroje našeho regionu – ženských vínků a podvínků, čepců, doplňuje košile a zástěry.

„Naše babičky uměly běžně rukodělné práce. Byla to součást dovedností dobré nevěsty. Dnes, kdy si všechno koupíme hotové, to zdaleka není samozřejmé. A tak sledovat takovou krajkářku při práci, to je velký zážitek. To umění si zaslouží velkou poklonu,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Jedním z druhů výroby krajky je i paličkování. Jde o splétání velkého počtu nití v různých směrech, za pomocí paličkovacího polštáře, tzv. herdule, paliček a špendlíků. U paličkované krajky můžeme najít více variant, jako jsou např. bruselské, vamberecké či belgické typy.

V Libereckém kraji se výrobě paličkovaných krajek věnuje Milena Juřicová, která působí v České Lípě a kromě výroby krajkových „obrazů“ sama vyučuje další krajkářky, o paličkované krajce přednáší a při různých příležitostech své řemeslo vystavuje na přehlídkách, řemeslných trzích nebo slavnostech. Zhotovuje také kopie výšivek a krajkových oděvních součástek lidových krojů.

Další krajkářkou je Jana Kaplanová, která vytváří působivé obrazy divadelních postav – Carmen, Othella, Jeníka a Mařenky z Prodané nevěsty, Odetty, Rusalky, Ofélie anebo figur baletek. Pracuje s nejtenčí háčkovací přízí ze stoprocentní bavlny a své obrazy vytváří výhradně podle vlastních podvinků – krajkářských předloh. Vedle divadelního prostředí jsou zdrojem její inspirace přírodní motivy.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky