Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Vydejte se k ledové jeskyni u Naděje

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 11. 12. 2020 13:45
  • Sociální

Sdílet článek

Ledová jeskyně, jejíž výzdoba neroztaje ani v parném létě, se nachází vysoko na severním svahu Suchého vrchu, asi kilometr od Hamru nedaleko přehrady Naděje. Je to poměrně zajímavá pseudokrasová puklinová jeskyně, která byla v roce 1966 vyhlášena chráněnou přírodní památkou.

Vnitřní prostor jeskyně tvoří asi 30 metrů dlouhá a 2 až 4 metry široká svislá puklina. Necirkuluje v ní vzduch. Jediný otvor se nachází pouze v její horní části a v zimě vniká dovnitř těžší chladný vzduch, který ji vyplňuje po celý rok a udržuje v ní celoročně stálou teplotu blízkou bodu mrazu. Jeskyně leží nedaleko přehrady Naděje, která se nachází v hlubokém zalesněném údolí horního toku Hamerského potoka (dříve též Lužné), pod severními svahy Suchého vrchu u Mařenic.

Jeskyně byla pro místní obyvatele dlouhá léta zdrojem ledu. Turistům se otevřela v 19. století, ve stejnou dobu jako úzká stezka. Prvotní vstup do jeskyně byl po otesaném kmeni, jenž byl nahrazen žebříkem. Jeskyni si mohli zájemci prohlédnout s průvodcem. Od roku 1988 je na jeskyni mříž.

„Jeskynní krasové útvary vyžadují odpovědné chování návštěvníků. Bohužel, ti začali jeskyni ničit, proto je dlouhodobě nepřístupná,“ vysvětlila Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Významným místem je jeskyně pro některé druhy netopýrů. Zájemci se s jejich populací mohou seznámit každé září, kdy se u jeskyně koná Evropská noc s netopýry. K Naději a jeskyni vede červená turistická značka z Horní Světlé. Cyklisté a běžkaři mohou využít cyklostezky z Krompachu, Kytlice nebo Luže.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky