Vlastivědné muzeum a galerie zahájilo celoroční výstavu Středověké umění na Českolipsku
- 05. 04. 2012 12:52
- Rozvoj
Nepřeberné množství výstav, přednášek, seminářů a dalších akcích chystá na rok 2012 Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje. Tím hlavním výstavním projektem pro tento rok však je výstava nazvaná Středověké umění na Českolipsku. Tuto výstavu, nad níž převzala záštitu také statutární náměstkyně hejtmana LK Lidie Vajnerová (SOS), byla zahájena 3. dubna.
„Podle informací ředitele muzea Zdeňka Vitáčka se jedná se o unikátní projekt. Poprvé v historii jsou díla románského a gotického umění na Českolipsku představena odborné i laické veřejnosti souborně - v kulturně, historicky i architektonicky cenném prostoru bývalého augustiniánského kláštera,“ uvedla náměstkyně hejtmana.
Výstava navazuje na soustředěnější výzkum středověké architektury na Českolipsku v období od počátku 90. let minulého století. Na výstavě jsou prezentovány středověké plastiky, malby a nejhodnotnější ukázky středověké architektury z regionu Českolipska. Díla pocházejí ze sbírky Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, z majetku litoměřické diecéze, SGVU v Litoměřicích, Řádu bratří kazatelů (dominikánů) v Jablonném v Podještědí a Národního památkového ústavu v Liberci.
„Jeden z velmi cenných je ten, který je zobrazený na plakátu k výstavě soška Madony Hornopolické. Velmi cenná je také plastika Piety, pocházející přímo z České Lípy, která byla identifikována jako gotické dílo teprve před několika lety při jejím restaurování. Z našich sbírek bude na výstavě také vzácná gotická monstrance. A cenný je také gotický ostatkový kříž, který pochází z Českolipska, ale dnes patří do sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. A kromě toho na výstavě budou velkoplošné fotografie románských a gotických staveb na Českolipsku, respektive spíše jejich detailů jako jsou portály, okna či klenby,“ řekl kurátor výstavy Jaroslav Panáček.
Připomněl také například významnou sošku Svaté Anny Samotřetí, která pochází z obce Lada u Jablonného v Podještědí, kterou kdysi v dobré víře zakoupil Karel Gott. Když se ukázalo, že byla kradená, musel ji vrátit. Zajímavá je jistě i soška ukřižovaného Krista z českolipského kostela Narození Panny Marie. Výstavu uzavírá ostatkový kříž z kostela sv. Kříže v České Lípě z majetku Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.
Na odborném kolokviu konaném v listopadu 2011 odborníci definovali díla středověku na Českolipsku v kontextu českého (středoevropského) vývoje a z výsledku jednání byl k výstavě vydán sborník.
„Výstava Středověké umění na Českolipsku potrvá v hlavním výstavním prostoru galerie po celý rok 2012,“ zve k návštěvě ředitel Zdeněk Vitáček.