Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Vědecká rada pracovní i slavnostní s medailemi

Mgr. Langer Jiří

  • 30. 10. 2013 13:16
  • Rozvoj
  • Školství

Sdílet článek

Se svým volebním programem seznámil včera dopoledne rektor Zdeněk Kůs členy Vědecké rady a Akademického senátu na společném zasedání. Odpovídal také na otázky z pléna, které se týkaly financování vysokých škol, zajištění podmínek pro vědu a výzkum apod. odpoledne uděloval četné doktoráty a předával pamětní medaile.

Musíme se snažit vytvářet takové podmínky, aby se nám dařilo získávat nové kvalitní spolupracovníky. Musí tady být lidi, kteří zde budou rádi pracovat. To znamená vytvářet podmínky pro vědeckou a pedagogickou práci ale i zázemí, včetně bydlení. V plánu máme školku i startovací byty,“ řekl mimo jiné rektor Kůs. Podle Kůse by také škola mohla poskytovat stipendia nadaným maturantům, kteří se z finančních důvodů nemohou dovolit studovat na vysoké škole.

Ve třináct hodin se Vědecká rada TUL  sešla opět. Tentokrát na slavnostním zasedání u příležitosti 60. výročí založení naší univerzity. Pozvání přijalo 15 rektorů z českých i zahraničních vysokých škol, velvyslanec Indické republiky Venkatesan Ashok, ministr školství Dalibor Štys, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, biskup litoměřický Jan Baxant a další osobnosti. Slavnostní zasedání bylo spojeno s udělením dvou čestných titulů doctor honoris causa a dvanácti pamětních medailí Technické univerzity v Liberci.

Ve svém slavnostním projevu připomněl rektor těžké začátky Vysoké školy strojní, která vznikla a rozvíjela se v nesvobodné době mrazivých padesátých let.

„Škola se nevyhnula politické masáži v duchu marxistických zásad. Přes všechny překážky ale nadšení prvních učitelů i studentů přinášelo své ovoce, Studentů přibývalo, škola získávala budovy i vybavení a v roce 1960 vznikla nová a dodnes jediná textilní fakulta v Československu,“ připomněl Zdeněk Kůs. Zdůraznil, že díky svobodě, kterou přinesl 17. listopad 1989, se mohla škola dále rozvíjet až do dnešní univerzitní podoby.

U příležitosti 60. výročí od založení Technické univerzity v Liberci předal rektor Zdeněk Kůs titul doctor honoris causa předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Daně Drábové. Čestný doktorát jí udělil za dlouholetou pedagogickou činnost, za neúnavnou propagaci vědy a techniky, za propagaci studia technických oborů mezi středoškolskou a vysokoškolskou mládeží. „Nejsem sběratel titulů, ale jsem mimořádně poctěna, že Technická univerzita v Liberci rozhodla, že jsem tohoto titulu hodna. Univerzita má tým nadšených lidí, kteří se snaží, aby technické a přírodní vědy zase stouply na žebříčku společenského uznání. Je mi ctí, že mohu při tom pomáhat,“ řekla Dana Drábová po převzetí titulu doctor honoris causa.

Titul doctor honoris causa předal rektor Kůs také absolventu fakulty strojní žijícímu v Kanadě Antonínu Martínkovi. Ocenil tak jeho dlouholetou akademickou činnost a mimořádný význam pro spolupráci se zahraničními institucemi i zásluhy o rozvoj mezinárodních vztahů a šíření dobrého jména univerzity v zahraničí. Pan Martínek organizoval pobyty studentů a pedagogů na univerzitách v Kanadě a podílel se i na přípravě a řízení projektu “Transatlantic  Exchange Partnership“. Mimo jiné založil soukromý stipendijní fond na podporu stáží českých studentů na kanadských univerzitách. Jeho významnou činnost a šíření dobrého jména České republiky v zahraničí ocenil i ministr zahraničních věcí, když mu udělil cenu Gratias Agit 2009. „Vážím si velkorysého gesta liberecké univerzity a jsem si vědom morální zodpovědnosti spojené s udělením čestného titulu. Vážím si imponujícího pokroku, kterého škola dosáhla při svém rozvoji od Vysoké školy strojní k Technické univerzitě v Liberci. Děláte tady dobrou práci a mohu říci, že absolventi pracující v Kanadě dělají čest svoji Alma Mater. Přeji si, aby Technická univerzita v Liberci byla v brzké době na seznamu světových špičkových technicky zaměřených škol,“ řekl Antonín Martínek.

Rektor TUL udělil také dvanáct pamětních medailí:

Zlatá pamětní medaile :

prof. RNDr. Libor Pátý, CSc

prof. RNDr. Jan Tichý, CSc., in memoriam

 

Stříbrná pamětní medaile:

RNDr. Josef Šplíchal, SDB,

prof. Ing. Jiří Militký, CSc.,

prof. Ing. Radko Kovář, CSc. in memoriam

 prof. RNDr. Aleš Linka, CSc., in memoriam

prof. Dr. Ing. Heinrich Theodor Vierhaus,

prof. MUDr. Miloš Hájek, DrSc.

Gertrud und Bruno Dudle

 prof. Ing. Bořivoj Hanuš, DrSc.

 

Bronzová pamětní medaile

Ing. Richard Bulíček

prof. Ing. Jaromír Příhoda, CSc.

 

Jaroslava. Kočárková

Tisková mluvčí TUL

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky