V přehlídce Středoškolské odborné činnosti se sešlo téměř 90 prací

Daníčková Blanka

• 22. 05. 2015 10:59
  • Školství

Odborné práce převážně z technických a přírodovědných oborů představili ve středu 13. května žáci středních škol Libereckého kraje na přehlídce 37. ročníku Středoškolské odborné činnosti. V prostorách Technické univerzity v Liberci se jich k obhajobám sešlo celkem osmdesát sedm.

„Žáci středních škol v této soutěži samostatně či kolektivně zpracovávají práci na zvolené téma a následně ji obhajují před odbornou porotou. V té zasedají odborníci z různých pracovišť napříč Libereckým krajem, převažují však pedagogové Technické univerzity v Liberci. Z každé kategorie může postoupit do celostátního kola jeden žák, výjimečně může být vyslána do finále ve stejné kategorii i další práce, pokud splňuje požadavky na 1. místo. To se pak děje na základě tzv. licitace,“ objasňuje systém soutěže Leoš Křeček, vedoucí odboru školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Krajského úřadu Libereckého kraje, jenž rovněž usedl v jedné z osmi hodnotících komisí. Konkrétně pak v té, která posuzovala práce ve dvou oborech - Ekonomika a řízení a Filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory.

„V loňském školním roce dosahovali žáci ze středních škol v Libereckém kraji v republikovém kole Středoškolské odborné činnosti výborných výsledků. Mám zprávy, že i do letošního finálového kola jsou vyslány práce, které budou v jednotlivých kategoriích atakovat ta nejvyšší umístění,“ uvedla Alena Losová, radní pověřená vedením resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. Vyjádřila poděkování i směrem k Domu dětí a mládeže Větrník Liberec za vynikající organizaci a rovněž vedení Technické univerzity Liberec, že umožnilo konání krajského kola ve svých prostorech. „Aula při slavnostním zahájení i akademické učebny daly soutěži nový rozměr,“ poznamenala Alena Losová a doplnila: „Děkuji všem žákyním a žákům, kteří věnovali svůj mimoškolní čas této soutěži a zapojili se do ní. Poděkování rovněž patří pedagožkám a pedagogům, kteří je při přípravě prací směřovali a vedli.“

Středoškolská odborná činnost zahrnuje 18 soutěžních oborů (např. Matematika a statistika; Fyzika; Chemie, Zdravotnictví; Strojírenství, hutnictví, doprava a průmyslový design; Elektrotechnika, elektronika a telekomunikace; Historie; Informatika, Biologie a další). Více než polovina oborů se řadí mezi technické a přírodovědné.

V letošním roce se do krajského kola přihlásilo rekordních 88 prací v 17 soutěžních oborech, obhajováno bylo nakonec 83 odborných prací. Největší počet prací, celkem 11, byl obhajován v oboru Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času, deset v kategorii Tvorba učebních pomůcek, didaktická technologie a po osmi pak v oborech Elektrotechnika, elektronika  a telekomunikace a Zdravotnictví. Do krajského kola se zapojilo 12 středních škol zřizovaných Libereckým krajem, nejvíce žáků vyslalo Gymnázium F. X. Šaldy Liberec s 18 pracemi. Z nich bylo do celostátního kola odbornou porotou nominováno pět, dvě práce pak byly doporučeny do tzv. licitačního výběru. V počtu obhajovaných prací druhá Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola Liberec vyslala 13 prací, z nichž čtyři postupují do finálového kola. Třetí největší počet prací, deset, pocházelo z Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické Liberec, dvě z nich budou nakonec vyslány do celostátního kola.

Generálním partnerem Středoškolské odborné činnosti je CZ.NIC, krajská přehlídka se konala za podpory i regionálních firem Niky Chrastava, s.r.o. a Pekařství Jahůdka, s.r.o. zajišťujících občerstvení všech účastníků.

Celostátní finálová přehlídka prací se uskuteční 19. – 21. června 2015 v Praze.

Vítězové a postupující v jednotlivých kategoriích:

obor č. 1 - Matematika a statistika
Lukáš  Vik, Mayové a aritmetika, Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec, 1. místo a postup do celostátního kola

obor č. 2 – Fyzika
Martin Maschita, Astronomické pozorování a digitální fotografie, Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec, 1. místo (nedoporučen k postupu)

obor č. 3 – Chemie
Jiří Doubek, Spektrofotometrické stanovení obsahu formaldehydu, Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Liberec, 1. místo a postup do celostátního kola

Vítězslav Duda, Koroze průmyslově využívaných kovů, Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec, 2. místo - licitace

obor č. 4 – Biologie
Ivan Šonský, Studium pohlavních chromozomů u vybraných druhů motýlů (Lepidoptera), Gymnázium, Jablonec n. Nisou, U Balvanu, 1. místo a postup do celostátního kola

obor č. 5 - Geologie a geografie
Michaela Řehánková, Přírodní rezervace Hamrštejn, Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec, 1. místo a postup do celostátního kola