V okolí Poledníku poroste přirozený les
- 15. 05. 2007 00:00
- Rozvoj
[id:5164|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]
Lesy České republiky (dále jen Lesy ČR) a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (dále jen AOPK ČR) uzavřely počátkem dubna pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Petra Skokana další dohodu o tzv. „bezzásahovém území“. Cílem uzavřené dohody je vytvořit na vymezeném území základní předpoklady pro uchování a obnovu přirozeně se vyvíjejících lesních ekosystémů a umožnit sledování jejich dalšího vývoje při maximálním omezení lidských vlivů. Porosty ponechané samovolnému vývoji jsou součástí Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny v CHKO Jizerské hory. Rozloha vytčeného území činí 71,
„Je to tady opravdu v Jizerskohorských bučinách jak v lesním chrámu, a tak je dobře, že lesníci, kteří již pět set let o lesy pečují, našli shodu s ochranáři. Vznik dalšího „bezzásahového území“ je dokladem, že umíme najít místa v Libereckém kraji, které ocení jak návštěvníci lesů, tak hlavně lesníci, kteří poznatky využijí po deseti letech, až zjistí, co se vlastně v takovém lese děje,“ přivítal podpis dohody Petr Skokan.
Dohodu podepsali Jiří Holický, generální ředitel Lesů ČR a
„Díky výzkumu v bučinách se lesníci v budoucnu dozvědí, jestli by měli porosty obhospodařovat a utrácet za péči o ně peníze nebo nechat přírodu, aby část práce udělala za ně. Vývoj v rezervaci přinese také důležité údaje o změnách podnebí,“ doplnil Jiří Holický, generální ředitel Lesů ČR.
„Dohoda o spolupráci s Lesy ČR je pro nás velmi významná, protože nám umožňuje sledovat samovolný vývoj vybraných území v naší republice. V Jizerskohorských bučinách se nachází více podobných míst, jejichž vývoj lesníci vůbec neovlivňují. Pouze jediná však bude nyní podrobně sledovaná,“ doplnil František Pelc.
Přirozený vývoj v praxi znamená vyloučení veškeré výchovné, obnovní a nahodilé těžby, dále umělé obnovování těchto prostorů a rozšiřování lesní dopravní sítě.
„Navíc, ve vymezené lokalitě v současné době nejsou umístěna a v budoucnosti ani nebudou zřizována krmná zařízení pro lesní zvěř. Její lov však nebude nijak omezován. Takto vymezená lokalita bude průběžně monitorována,“ vysvětlil Ludvík Říčař.
Slavnostního aktu se také zúčastnili Otto Kučera, lesní správce LS Frýdlant, Jiří Hušek, vedoucí Správy CHKO Jizerské hory, Jitka Kozubková, vedoucí oddělení práce s veřejností AOPK ČR, Blažena Hušková, Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, Jaroslava Janečková, vedoucí odboru rozvoje venkova, zemědělství a životního prostředí LK, Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje a Tomáš Vyšohlíd, tiskový mluvčí Lesů ČR.