Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

V Mateřském centru Lewandulka a Lesním klubu vedou děti k zodpovědnosti

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 14. 06. 2019 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

V Libereckém kraji je rodičům s malými dětmi k dispozici okolo 240 mateřských škol, které navštěvuje více než 15.000 dětí předškolního věku. Ač dětí ubývá, a tudíž se do klasické školky dostanou téměř všichni, jsou zde rodiče, kteří hledají alternativy. Jimi jsou různé lesní školky, či mateřská centra a podobně.

Vzdělávání v takovém zařízení má svá pravidla, ač se tedy může značně lišit od těch známých ze státních školek. Často tyto instituce totiž čerpají podněty a výchovné principy z jiných metodik. V Mateřském centru Lewandulka a Lesním klubu v Liberci spojili princip waldorfské školy s lesní školkou.

„Velmi se mi líbí, že děti jsou hodně venku. Mají zde možnost být na velké zahradě či mají blízko k přehradě,“ říká Radka Loučková Kotasová,  radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. „Navíc naprosto oceňuji a souhlasím s hlavní myšlenkou paní ředitelky, která vede děti k samostatnosti a zodpovědnosti již od útlého věku.“

Velkým nedostatkem jsou možnosti placení provozu takovýchto center, která většinou stojí na bázi dobrovolnictví či dotacích
a donátorech.

„Pro nás je velmi důležité podporovat děti ve zdravém vývoji, v souznění s přírodou a jistotou, že dospělý, a především rodič, je opora, onen pevný sloup, na který se můžou děti spolehnout,“ prozrazuje ředitelka centra Lucie Vágai. „I my však stále hledáme cesty, jak existovat, protože v práci smysl vidíme a lidé se k nám vracejí.“ 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky