Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

SVÍTÍME ORAŽOVĚ, PROTOŽE MAZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH - ORANGE THE WORLD | 25. 11. - 10. 12. 2024

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

V liberecké zoo se po třiceti letech vylíhl ohrožený sup hnědý

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 11. 05. 2023 08:28
  • Kultura

Sdílet článek

Radost zavládla v zoologické zahradě v Liberci, kde se vylíhlo mládě supa hnědého. Je to přesně po třiceti letech, kdy se v liberecké zahradě vyklubal přírůstek tohoto ohroženého a v přírodě vymírajícího dravce. Pokud se podaří supím rodičům mládě úspěšně odchovat, bude s velkou pravděpodobností doporučeno mezinárodním koordinátorem chovu pro vypuštění do volné přírody.

Blahopřeji zahradě k dalšímu chovatelskému úspěchu. Záchovné programy jsou důležitou součástí práce zoologických zahrad, tedy i té liberecké. Rozhodně se nejedná o jednoduchou disciplínu. Kromě základních předpokladů na straně zvířat jsou pro úspěch potřeba velké znalosti a praxe zoologů a chovatelů. Těší mě, že takové odborníky máme,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Sup hnědý se vyklubal jako většina mláďat dravých ptáků v líhni umístěné v zázemí zoo. „V tomto speciálním inkubátoru většinou necháváme čerstvě vylíhlé dravce prvních sedm dní, během kterých se je pokoušíme pomalu ručně rozkrmit, a tím zvýšit šanci na úspěšný odchov. Do hnízda pod rodiče umístíme malého supa nejpozději osmý den, aby nedošlo k tzv. imprintingu – vtištění a vytvoření emočního pouta s člověkem. Přirozený odchov rodiči je totiž zásadní podmínkou pro jeho další reprodukci i pro možné vypuštění do volné přírody,“ říká zoolog Jan Hanel.

Matkou mláděte je dvacetiletá samice ze ZOO Zlín a otcem čtyřiadvacetiletý samec z pražské zahrady, kteří byli do liberecké zoo přivezeni za účelem založení nového chovného páru a s nadějí na rozmožení v roce 2020. Za necelé dva roky pak snesli své první oplozené vejce, které se ale v průběhu inkubace přestalo vyvíjet. Přestože se v loňském roce vlastní odchov nezdařil, rodičovskou premiéru má ale chovný pár již za sebou. „Oba jedinci byli po dohodě s koordinátorem chovu použiti, úspěšně zafungovali jako pěstouni a odkrmili podložené mládě ze Zoo Praha, které bylo následně vypuštěno do volné přírody v Bulharsku. Díky tomu získali zásadní rodičovské zkušenosti, a tak pevně doufáme, že se jako starostliví rodičové budou chovat i tentokrát,“ dodává Hanel. Pokud se odchov podaří, bude mládě pro záchranu a posílení populace supů hnědých obrovským přínosem. Tak jako u řady jiných dravců došlo také u supa hnědého k výraznému poklesu populace, a i v zoologických zahradách se množí poměrně zřídka. „Přestože je v současné době v evropských zoologických zahradách chováno téměř 80 párů tohoto největšího evropského dravce, úspěšně se rozmnožuje pouze v 10 z nich, včetně toho z naší zoo. Jsme rádi, že náš pár se aktivně zapojuje do záchrany tohoto vzácného druhu,“ doplňuje Hanel.

Ve volné přírodě se supi hnědí vyskytují v oblasti Blízkého východu, střední Asie a Pyrenejského poloostrova. Občas zalétá i do střední Evropy. Na řadě míst v Evropě byl v minulosti úplně vyhuben a již několik let probíhají úspěšné repatriační projekty s cílem tyto majestátní dravce do evropské přírody navrátit. Jestli i liberecké mládě bude vybráno jako vhodný kandidát pro vypuštění, rozhodne mezinárodní koordinátor chovu. „Šance je ale veliká,“ dodává zoolog.  

Návštěvníci mohou zatím jen oba supí rodiče a od konce tohoto týdne i jejich mládě pozorovat ve voliéře ve spodní části areálu zoo.

TZ: ZOO Liberec

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky