Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíV liberecké knihovně se diskutovalo na téma „Studuj a pracuj v EU“
- 23. 10. 2014 15:42
- Rozvoj
- Školství
V prostorách Krajské vědecké knihovny v Liberci se ve středu 22. října uskutečnila třetí ze série debat organizovaných Zastoupením Evropské komise v ČR. Pod hlavičkou kampaně "10 let v EU. No a co?" se diskuze zaměřila na studium v zemích Evropské unie. Studenti středních a vysokých škol se dozvěděli, jaké jsou jejich možnosti, pokud se rozhodnou žít a studovat v jiném členském státě EU. Akce se zúčastnila také členka rady kraje Alena Losová.
Význam studentské mobility hned na začátku podtrhl Peter Zsapka ze Zastoupení evropské komise v ČR. „Domnívám se, že několikaměsíční zahraniční zkušenost je pro studenty velice formující. Osamostatní se, naučí se používat cizí jazyk v každodenní komunikaci, ale také naváží hlubší mezilidské vztahy se studenty z dalších evropských i mimoevropských zemí. Nezapomeňme také, že studenti, kteří absolvovali program Erasmus, mají daleko větší pravděpodobnost pracovního uplatnění, než ti, kteří se ho nezúčastnili“.
V další části debaty prezentující představili cesty, jakými se lze ke studiu na zahraniční vysoké škole dostat. Asi nejpopulárnějším programem je v současné době Erasmus +, jehož součástí je Česká republika již od roku 1998. Od té doby se ho zúčastnilo přes 65 tisíc českých studentů. Jedním z nich byla i Lucie Jetenská, která v rámci tohoto programu strávila semestr v portugalském Aveiru. Právě od ní se přítomní studenti dozvěděli, jak celý pobyt probíhá z pohledu studenta. „Rozhodnout se vyrazit do světa je sice těžké, ale zážitky a zkušenosti získané takovýmto pobytem jsou k nezaplacení. Kromě samotného studia jsem procestovala Portugalsko a část Španělska, další zajímavé kouty světa mi přiblížili spolubydlící z Belgie nebo z Bangladéše. A přesně o tom Erasmus je,“ myslí si Lucka.
Diskuze ale nebyla věnována pouze možnostem studia v zahraničí pro posluchače vysokých škol. Jakým způsobem se mohou do zahraničí dostat už středoškoláci, prozradila Alena Losová, členka Rady Libereckého kraje pověřená řízením resortu školství, mládeže a zaměstnanosti. Kromě možností přeshraniční spolupráce s Německem a Polskem, mají střední školy Libereckého kraje navázány širokou síť kontaktů také s dalšími státy, od Francie, přes Itálii až po Bulharsko. Středoškoláci mohou vyjet nejen na jazykový kurz, ale zúčastnit se i odborných praxí. Ty jim poskytují neopakovatelnou příležitost zvýšit úroveň praktických znalostí a srovnat, jak věci fungují u nás a „tam venku“.
Poslední ze série debat se bude konat dne 25. listopadu v Českých Budějovicích. Hlavním diskutovaným tématem tentokrát bude bilance desetiletého členství České republiky v Evropské unii.
Za společnost Grayling, organizátora série diskusí pro Zastoupení Evropské komise v ČR, Libor Fůs
Galerie
Další aktuality
Co čeká zámecký statek ve Frýdlantu? Kraj pro něj hledá kupce
- 10. 01. 2025
- Majetek a investice
- Rozvoj