Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

V Jizerských horách se už chodí po magistrále pro pěší turisty

Mgr. Langer Jiří

  • 13. 06. 2007 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

[id:5285|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Pěší turisté už mohou od 8. června využívat ke svým výletům v Jizerských horách nově zpevněné, bezpečné a pohodlné trasy. Po dvou letech byly dokončeny práce na výstavbě 42 kilometrů dlouhé Jizerské magistrály pro pěší a slavnostně ji otevřeli hejtman Libereckého kraje Petr Skokan, náměstek hejtmana Antonín Schäfer a ředitel krajského inspektorátu Lesů ČR Ludvík Říčař.

„Nové stezky oddělí pěší turisty od cyklistů,“ uvedl náměstek hejtmana Antonín Schäfer, po.

Magistrála vede od turistického hraničního přechodu Jizerka - Orle do Albrechtic u Frýdlantu. Přišla zhruba na 18,7 milionu korun. Více než 14 milionů zaplatila Evropská unie, téměř 3,75 milionu korun přidal Liberecký kraj a ze státního rozpočtu dorazilo přes 900.000 korun.

Cílem projektu nebylo jen vybudovat paralelní trasy pro pěší a cykloturistiku, ale i potřebné zázemí a služby pro stále náročnější rekreanty.

"Reagovali jsme vlastně na úbytek turistů. Zjistili jsme, že jim chybí lepší infrastruktura, značení a stezky. Dvě třetiny návštěvníků hor tvořili cyklisté a jen zbytek pěší," vysvětlil autor projektu, tajemník Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník.

Liberecký kraj si od pěší magistrály slibuje hlavně rozvoj služeb v okolních obcích. Na trase vztyčil tabule s údaji o historických památkách nebo o vzácných chráněných územích a útvarech.

Cesty jsou pevnější,  jsou vystavěny stovky metrů haťových chodníků z masivního dubového dřeva. Stavbaři spotřebovali téměř 200 metrů krychlových dřeva a tunu hřebíků. Vzácná místa chrání retardéry proti nežádoucím vjezdům cyklistů, na trase jsou obnoveny i dřevěné mostky přes vodu. Jizerská magistrála pro pěší turistiku je součástí multifunkční turistické magistrály Euroregionu Nisa Nová Hřebenovka. Mezinárodní projekt propojuje stezky v česko-německo-polském pohraničí a klade si za cíl rozšířit šetrnou turistiku.

Obecně prospěšná společnost Nisa chce získat spolu s Libereckým krajem z unie ještě podporu na vybudování odboček od páteřní trasy. Stezky povedou nejpřitažlivějšími místy Jizerských hor a jejich okolím, například na Ještěd nebo kolem bedřichovské přehrady. Nová Hřebenovka se potáhne ze Špindlerova Mlýna ve dvou větvích přes Krkonoše, Jizerské a Lužické hory až k německému Hinterhermsdorfu. Každá větev měří kolem 170 kilometrů.







Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky