Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

V Jilemnici se v rámci Letní školy hovořilo o udržitelném rozvoji ve společnosti

Daníčková Blanka

tiskový mluvčí

  • 22. 06. 2015 14:57
  • Rozvoj

Sdílet článek

Jilemnice hostila tento týden Letní školu Národní sítě zdravých měst, která byla zaměřena na strategické plánování a udržitelný rozvoj obcí. Zájemci se dozvěděli řadu z této oblasti a načerpali inspiraci z praxe.

První den programu byl určen všem zájemcům o inspiraci, dále byly představeny příklady dobré praxe ze Zdravých měst, osvědčené kampaně či nabídky spolupráce s odbornými partnery. Příspěvky se zabývaly systémovými nástroji pro řízení a správu města, metodami tvorby vize komunity, podporou zdraví či udržitelným hospodařením s vodou, dále také tematice zapojování mladých lidí do rozvoje měst.

Liberecký kraj patří mezi první kraje, které se začaly tématu udržitelného rozvoje věnovat. Již v roce 2005 jsme se zúčastnili pilotního projektu, jehož jedním z výstupů byla Strategie udržitelného rozvoje Libereckého kraje. Hledání nad jejími prioritami a cíli mnohdy nebylo jednoduché. Nakonec však orgány samosprávy souhlasily s tímto dokumentem jako jedním z podkladů pro zpracování dlouhodobého koncepčního dokumentu, Strategie rozvoje Libereckého kraje 2006-2020 a střednědobého Programu rozvoje Libereckého kraje 2007-2013,“ doplnil Vít Příkaský, člen rady kraje.

Liberecký kraj vstoupil v roce 2011 do Národní sítě Zdravých měst ČR a zároveň podepsal Deklaraci Zdravého Libereckého kraje – což je oficiálním závazkem prosazování principů udržitelného rozvoje, zapojování veřejnosti do rozhodování, uplatňování místní Agendy 21 při realizaci aktivit.

Kraj v roce 2014 vyhlásil první kolo dotačního programu na Podporu místní Agendy 21 – uplatňování principů udržitelného rozvoje na místní a regionální úrovni. Ten je určen k posílení aktivit, které jsou zaměřeny na otevřenou veřejnou správu, vzdělávání veřejnosti, osvětové kampaně na podporu zdraví či aktivity vedoucí k vyšší participaci mladé generace na veřejné správě. Další kolo tohoto programu vyhlásíme zřejmě na podzim,“ upřesnil Vít Příkaský.  
 

V Libereckém kraji se k Místní agendě 21 přidala tato města: Liberec, Jindřichovice pod Smrkem, Česká Lípa, Jilemnice, Turnov, Rokytnice nad Jizerou, Lomnice nad Popelkou.

Udržitelný rozvoj je způsob vývoje, který uspokojuje potřeby přítomnosti, aniž by oslaboval možnosti budoucích generací naplňovat jejich vlastní potřeby. Ohleduplnost vůči současným i budoucím generacím vůči životnímu prostředí, důraz na kvalitu života. 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky