Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

V chráněném území v Lukášově se pasou ovce, krajský úřad louku tímto způsobem udržuje poprvé

Bc. Dědková Markéta

tisková mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 05. 08. 2016 10:42
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Více jak tři desítky přírodních rezervací a přírodních památek na území Libereckého kraje spravuje krajský úřad. Luční a travní porosty jsou standardně udržovány kosením. Letos v červenci však úplně poprvé na území přírodní památky v Lukášově bylo k údržbě využito stádo ovcí.

Území Lukášova se nachází mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Přírodní památkou bylo vyhlášeno již v roce 1948 z důvodu masového výskytu šafránu Heuffelova. Jeho květy lákají počátkem jara množství návštěvníků a fotografů přírody.

Louky se zde v posledních dvaceti letech obhospodařovaly pouze kosením, což způsobilo ochuzení o množství lučních bylin a trav a také postupný úbytek zde chráněných šafránů. Plán péče o toto chráněné území použití pastvy připouštěl, ale její realizace narážela na nemožnost nalézt v blízkém okolí vhodné zhotovitele. To se povedlo Krajskému úřadu Libereckého kraje zajistit až letos. „Patnáct ovcí z farmy Sonja z Lučan nad Nisou tak experimentálně po celý červenec vypásalo nejcennější partie zdejších luk. Menší plochy bylo nutné vypásat stádem ovládaným ovčákem a jeho psem. Pro větší plochy byl použit elektrický ohradník. I v tomto případě však bylo nutné ovce minimálně dvakrát denně kontrolovat, doplňovat vodu a přemisťovat ohradníky. Pasoucí se ovce byly i zpestřením pro místní chalupáře,“ říká Radomír Studený, pracovník ochrany přírody krajského úřadu.

Proč pastva?
Na rozdíl od kosení se trusem zvířat vrací do půdy potřebné živiny. Ovce také narušují svými kopýtky okolí hustých trsů trav, což podporuje uchycení rostlin, které byly agresivnějšími druhy výrazně potlačeny.

„Tento způsob údržby realizujeme zkušebně úplně poprvé a výsledky bude nutné pečlivě vyhodnotit. To ovšem nevylučuje její použití i v budoucnosti. Je nutné zdůraznit, že pasení není trvalé a univerzální řešení. K údržbě druhově bohatých lučních porostů je třeba pasení s kosením střídat.  V plánu máme i využití velkých býložravců, divokých koní a praturů, v části přírodní památky Meandry Ploučnice u Mimoně ke spásání rozsáhlých porostů trav a ostřic,“ dodává Josef Jadrný, náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství.

Více informací o Přírodní památce Lukášov: http://zivotni-prostredi.kraj-lbc.cz/page2559.

Sdílet článek

Zpět

Další aktuality

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky