Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Unikátní díla benátských sklářských mistrů - poprvé v Česku, poprvé v Boru, poprvé na skleněné zahradě
- 27. 05. 2015 19:07
- Rozvoj
- Školství
Mimořádně očekávaná unikátní akce Skleněná zahrada - Giardino di vetro, která poprvé v historii České republiky představí skleněné artefakty pěti umělců ze souostroví Murano u italských Benátek, začne ve funkcionalistické vile v novoborské Smetanově ulici v Novém Boru pro 120 pozvaných hostů v sobotu 30. května od 17 hodin. Pro veřejnost se zahrada otevře v neděli 31. května a v pondělí 1. června od 10 do 22 hodin – a vstup je zdarma.
Garden party, fashion show návrhářky Heleny Fejkové v podání členek baletu Národního divadla,
Live Jazz, Pole dance show Barbory Szabové a další doprovodné akce, včetně slavnostního ohňostroje, připravuje již půl roku novoborský sklářský ateliér Astera (se záštitou Italského kulturního institutu Praha) pod vedením svého šéfa a jednatele ateliéru Vladimíra Žíly ml.
Nebylo to podle jeho slov jednoduché, neboť zakázek má firma až nad hlavu. Výroba běží, například se zde zrovna nedávno dokončovaly skleněné tretry pro vítěze atletické Zlaté tretry v Ostravě.
„Jamajský sprinter Jusein Bolt už má čtyři, ale na vernisáž žel nepřijede,“ připomněl s úsměvem zakladatel a šéf firmy.
Výstava je podle jeho slov zapůjčena na tři dny a stejně dlouho bude otevřena i Skleněná zahrada - Giardino di vetro
„Na výstavě představíme díla celkem pěti benátských mistrů, která nám zapůjčila nizozemská galerie Via Venezia pana Leo Wolfse z Tilburgu, se kterou spolupracujeme. Ukázalo se totiž, že umělecké benátské sklo u nás v Čechách zatím nikdo nevystavoval. Jsou jinak k vidění pouze v prestižních světových galeriích a muzeích moderního umění. takže v Novém Boru, našem v Evropě uznávaném skleněném městě na Českolipsku, se tak stane úplně poprvé v historii České republiky,“ prozradil říká Vladimír Žíla ml., jednatel ateliéru s tím, že nejlevnější vystavovaný předmět přijde na 20 tisíc EUR.
Benátští skláři vystavující v Novém Boru
Skleněná zahrada Giardino di vetra představí tyto autory:
- Afro Celloto (*1963) Spolupracoval s Linem Tagliapietrim, jedním z největších žijících mistrů. Stále se stává uznávanějším pro své technické schopnosti a umělecké vyjádření.
- Alfredo Barbini (1912 - 2007) Jeho rodiče byli členy rodiny, která byla prominentní v sklářském průmyslu v oblasti Murano po generace sklářů.
- Antonio da Ros (*1936) Jeho díla, tzv. „ponořená skla" jsou známá po celém světě a jsou vrcholem současného umění v Benátském Bienále.
- Ermanno Nason (*1928) Jeho sláva je spojená s „Centro Studi Pittori nell'Arte del Vetro", kde pracoval s největšími umělci období. Stejně jako každý dobrý „Muranese", vidí výzvu v každé podobě a předmětu.
- Pino Signoretto (*1944) Jeho díla plná vášně jsou vystavená ve významných muzeích po celém světě. Byl významnou osobností souostroví Murano více než dvacet let.
S benátskými mistry se představí i studenti sklářské školy, chválí radní Alena Losová
Díla italských mistrů budou vystavena v moderním sídle ateliéru Astera, jež je součástí zahrady. Další díla, mimo jiné pro výstavu prací studentů a absolventů novoborské sklářské školy, budou zavěšena na nejrůznějších nosičích – například na stromech, k nimž již bylo přivedeno elektrické vedení, či přímo ve speciálně zatemněném skleníku. Vše pod taktovkou českolipský architekta a tvůrce ateliéru Leoše Bogára.
„Velmi oceňuji, že pořadatelé vsadili i na mládí a na naši sklářskou uměleckou školu a že její studenty a absolventy hodlají představit odborníkům i laické veřejnosti při příležitosti tak významné umělecké a společenské akce,“ zdůraznila Alena Losová, krajská radní pro školství, která připomněla i využití přenosné školní sklářské pece přímo při výrobě suvenýrů na skleněné zahradě.
„Návštěvníci tak na vlastní oči uvidí, co se naši studenti naučili, co všechno uměj a jakou mají šanci se prosadit v domácí i světové konkurenci. Myslím, že mají velmi dobré předpoklady a účastníky výstavy jednoznačně přesvědčí,“ doplnila a navíc ocenila, že výtěžek z dobrovolné tomboly pomůže Nadaci Archa Chantal Poullain a Komunitnímu centru v České Lípě.
Symbolem akce je totiž pohár "Řekni to růží" - design Michal Červa, výroba Sklárna Slavia a ASTERA, foto Jiří Čejka, modelka Viky.
„Pohár je dárkem pro návštěvníky vernisáže a výtěžek z prodeje exkluzivní limitované edice věnujeme zmíněné nadaci Archa a Komunitnímu centru,“ doplnil jednatel Astery s tím, že navíc se představí prestižní akce Miss Deaf World - Miss světa neslyšících.
„Neslyšící dívka, která bude Česko reprezentovat na světové soutěži představí sebe, akci a sponzorské šaty navržené exkluzivně pro ni, ve kterých půjde defilé na finále Miss Deaf World,“ dodal.
Bude se vzpomínat i na Dietlův seriál Jakub sklář
Účast na zahajovací vernisáži už organizátorům potvrdili mimo jiné Felix Slováček, zpěvačka Marcela Březinová, Vlastimil Harapes herečka Chantal Poullain, Samer Issa, Judr. Lenka Bradáčová, někdejší předseda představenstva Škoda Vratislav Kulhánek, Magdalena Dietlová, která zavzpomíná na natáčení seriálu Jakub sklář, a mnozí další.
„Předpokládám, že v neděli se pak přijdou podívat další odborníci, sklářští fandové a milovníci umění, a v pondělí očekávám, že výstavu zhlédnou třeba studenti sklářských, výtvarných a designových škol, ale třeba i důchodci nebo děti,“ láká k prohlídce pořadatel výstavy.
Sklářská tradice rodů Žílů
ASTERA se hrdě hlásí k tomu, že ve třetí generaci navazuje na rodinnou tradici. Zdeněk Žíla postavil novoborský sklářský podnik – dnes nesoucí název Crystalex CZ a byl jeho prvním generálním ředitelem. Jeho syn Vladimír Žíla st. byl výjimečným sklářským mistrem, pedagogem a výtvarníkem a vnuk Vladimír Žíla ml. je zakladatelem ASTERY a jejím jednatelem.
Autorská tvorba Vladimíra Žíly st. tvoří uzavřenou kolekci komorních skleněných objektů pod názvem Diamond of Interior. Všechny plastiky jsou dokonale řemeslně zvládnutými kompozicemi optického křišťálu kombinovaného se segmenty barevného sodnodraselného skla. Technika hranařského broušení skla a výjimečné optické vlastnosti materiálu dají nahlédnout do vnitřního imaginárního světa skrývající se v každém kuse a ke kterému autor došel dlouhou cestou hledání dokonalosti. Některé jeho artefakty návštěvníci Skleněné zahrady rovněž uvidí.
12. ročník Mezinárodního sklářského sympozia IGS
Sklářské město Nový Bor se již rovněž chystá na 12. ročník Mezinárodního sklářského sympozia IGS, který se uskuteční v prvním říjnovém týdnu letošního roku . Na toto prestižní trienále se sjede téměř stovka výtvarníků a designéru z celého světa.
„České sklo je stále ve světě pojem a Nový Bor je magické místo, které nežije jen tradičním řemeslem, ale také uměleckou kreativitou a žhavými designovými trendy. Právě proto je důležité mezinárodní srovnání a konfrontace s tím nejlepším, co ve sklářském světě vzniká. Benátské, stejně jako sklářské sympózium, jsou tím, co inspiruje, jak naše skláře, tak studenty,“ zve na obě přehlídky vrcholného sklářského umění Vladimír Žíla ml.