„Týden bezpečnosti v Libereckém kraji“ dnes odstartoval
- 19. 04. 2010 17:15
- Rozvoj
Dnešní slavnostní zahájení výstavy „STOP smrtelným nehodám" odstartoval již 6. ročník bezpečnostní akce nazvané „Týden bezpečnosti“. Náměstek hejtmana Martin Sepp (ČSSD) ve vestibulu budovy KÚLK v Liberci symbolicky zapálil svíčku na paměť zemřelých v loňském, roce na silnicích Libereckého kraje. Týden bezpečnosti potrvá až do 24. dubna.
V těchto dnech budou probíhat na silnicích Libereckého kraje výchovně-bezpečnostní akce zaměřené především na jízdy na kole či na bezpečnost při jízdě ve vozidle, tj. škola správného poutání. Výchovný program pro rodiče s dětmi je připraven i na dětských dopravních hřištích v kraji.
„Dopravní výchova je téma, kterému věnujeme nemalou pozornost. Klasická dopravní výchova tak jak ji známe, probíhá pod taktovkou Ministerstva dopravy ČR a vrcholí na prvním stupni základních škol průkazem cyklisty a na druhém stupni možnou účastí žáků na postupové „Dopravní soutěži mladých cyklistů". Liberecký kraj podporuje tuto výchovu a dále připravuje programy, které jdou nad její rámec. Tento týden bezpečnosti je jedním z nich a jeho cílem je jednak navázání na dopravní výuku a dále rozšíření informací o možnostech volnočasových aktivit na dětských dopravních hřištích. Těch máme v Libereckém kraji deset. Ne všechny jsou kapacitně vybaveny tak, aby byly přístupné veřejnosti kdykoliv, nicméně kupříkladu dopravní hřiště v Jablonci nad Nisou nebo v České Lípě jsou ukázkou správného vedení a fungování těchto míst," uvedl Martin Sepp, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort dopravy.
Letošní „Týden bezpečnosti" je společným projektem Libereckého kraje a polským partnerem Wojwodski osrodek ruchu drogovego - WORD a je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu Nisa. Jmenovaný program pro školní skupiny je připraven i pro Polské děti, které se seznámí s podobou dopravní výchovu u nás. Na závěr celého týdne je připraven seminář pro subjekty působící v oblasti prevence a zvyšování bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích, na kterém se vzájemně česká a polská strana seznámí s projekty dopravní výchovy a vzájemně si vymění zkušenosti v této oblasti.
„Zkušenosti v oblasti bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích, zejména pak zkušenosti při výchově dětí v této oblasti jsou pro nás vždy přínosné. Se zájmem sledujeme kampaně jejich dopady v různých zemích. Jsem rád, že můžeme při letošním týdnu bezpečnosti přivítat u nás Polské kolegy a vzájemně si předvést jak kdo řešíme specifické aspekty dopravní výchovy," doplnil náměstek hejtmana..
V rámci zahájení výstavy byli vyhlášeni také vítězové soutěže „O reflexní předměty“. Soutěž vyhlásil Liberecký kraj v únoru letošního roku. Na webových stránkách byla umístěna počítačová hra „Bezpečně na kole", kde měli soutěžící za úkol bezchybně projet herní plán a správně odpovědět zadané otázky.
Celkem bylo vyhlášeno 10 vítězů, kteří se probojovali až do konce. Stali se jimi: Schmidt Daniel, Turnov, Horká Monika, Česká Lípa, Preibisch Renata, Liberec, Reimannová Denisa, Turnov, Frydrych Jan, Liberec, Damašek Vladimír, Turnov, Barac Vojtěch, Liberec, Nejezchlebová Martina, Turnov, Kadlec Jiří, Slaná u Semil, Jonová Karolína, Jablonec n/N.
Úrazovost cyklistů
Významnou oblastí nejen v týdnu bezpečnosti jsou cyklisté na silnicích. Liberecký kraj úzce spolupracuje také s Krajskou nemocnicí Liberec, kde bylo provedeno podrobné vyhodnocení pacientů. Za období leden 2008 – září 2009 bylo v evidenci Krajské nemocnice Liberec celkem 2045 pacientů, z toho 136 pacientů si způsobilo zranění právě jízdou na kole. I přesto, že z tohoto počtu mělo při jízdě 77 cyklistů přilbu, více jak polovina úrazů si vyžádala operační zákrok a hospitalizaci. Při každé výchovně-bezpečnostní akci je důraz kladen na funkce ochranné přilby při jízdě. Statistiky ukazují, že právě přilba dokáže snížit až o 85% riziko těžkého poranění hlavy, o 65% riziko poranění obličeje a očí a až o 86% snížit riziko poranění mozku.
„Počty zraněných cyklistů jsou stále alarmující a my se je snažíme snížit. Začít by se mělo vždy u správné výchovy dětí. Každý by měl vědět, že mu přilba může zachránit i život,“ řekl Jan Polák, zástupce BESIP Liberec. Dodal, že soustředěný úder do hlavy dokáže zabít dospělého již při rychlosti 11 km/h. V případě dítěte je tato rychlost ještě menší. Až 75 % všech úmrtí cyklistů je způsobeno úrazem hlavy.